Νίκη θρίλερ της ΑΕΚ με Κασελάκη!

Ο Λεωνίδας Κασελάκης ήταν… άφαντος για 39’ 54’’ του αγώνα, αλλά στα τελευταία 6’’ έδωσε την εντός έδρας νίκη στην ΑΕΚ επί του Απόλλωνα (67-64) με ένα κλέψιμο και δύο βολές!
Με δύο τρίποντα του Καρλ Ίνγκλις, η ΑΕΚ προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (10-5) πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο του αγώνα. Με νέο τρίποντο του Ίνγκλις, η Ένωση ξέφυγε με 5 (21-16) λίγο μετά το 6’, αλλά ο Απόλλων Πάτρας απάντησε με σερί 7-0 με τους Πεν, Γκάλογουεϊ και Ελ-Αμίν και προσπέρασε με 23-21 λίγο μετά το 8’. Με βολή του Ταορλίν Φιτζπάτρικ οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν την πρώτη περίοδο με ισχνό προβάδισμα (24-23).
Ο Φιτζπάτρικ με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 4 (27-23) για τον Απόλλωνα και με δύο τρίποντα ξανά από τον Φιτζπάτρικ και από τον Βασίλη Νιφόρα, οι πολύ εύστοχοι έξω από τα 6,75 μέτρα (8/17 στο πρώτο ημίχρονο) «Φρουροί της Αχαΐας» προηγήθηκαν ξανά με 4 (38-34) 2’ και 18’’ πριν το τέλος το πρώτου μέρους. Στα τελευταία δύο λεπτά η Ένωση βελτίωσε την άμυνα της και με πέντε σερί πόντους του Νώντα Παπαντωνίου (δύο βολές και τρίποντο), πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ισχνό προβάδισμα (39-38).
Με οκτώ σερί πόντους με δύο τρίποντα του Ίνγκλις η ΑΕΚ ξέφυγε με 47-38 λίγο μετά το 22’, αλλά ο Απόλλωνας άλλαξε τον ρυθμό με την βοήθεια της άμυνας ματς απ και με τον Ελ-Αμίν «καυτό», πέτυχε 9 πόντους σε κάτι παραπάνω από δύο λεπτά, προηγήθηκε με 53-48 στο 27’.