Ο Σφαιρόπουλος έλειπε, η άμυνα ήταν εκεί!

Με άμυνα που… τσάκιζε κόκκαλα και δεν δέχθηκε ούτε πόντο στα τελευταία 6’ και 10’’ του αγώνα, ο Ολυμπιακός πέρασε από το Ρέθυμνο (64-54) με τον Μίλαν Τόμιτς να κοουτσάρει αντί του ασθενή Γιάννη Σφαιρόπουλου, που μπήκε στο νοσοκομείο με λοίμωξη του αναπνευστικού.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα, δεν ήταν καλοί επιθετικά και ιδιαίτερα στο «πέντε εναντίον πέντε», αλλά πέτυχαν την 5η νίκη τους στις πρώτες έξι αγωνιστικές της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, χάρις στην συνέπεια στην άμυνα τους – κάτι που έχει σε προτεραιότητα ο νέος προπονητής τους Γιάννης Σφαιρόπουλος – και ιδιαίτερα στην τέταρτη περίοδο, που δέχθηκαν συνολικά 5 πόντους και ούτε πόντο στα τελευταία 6’ και 10’’ του ματς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση με τους Βαγγέλη Μάντζαρη, Κώστα Σλούκα να δίνουν πολύ καλό ρυθμό. Με καλάθι του Τρεμέλ Ντάρντεν οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν μετά το 4’ με 15-0! Το Ρέθυμνο πέτυχε τους δύο πρώτους πόντους του με βολές του Αλέν (15-2) 5’ και 24’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, αλλά στην συνέχεια και με την βοήθεια της άμυνας ζώνης ισορρόπησε στην κατάσταση. Με 4 πόντους του Φάνη Κουμπούρα και 3 του Μοχάμεντ Φαγιέ, η κρητική ομάδα με σερί 11-0 μείωσε σε 15-11 1’ και 22’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Το Ρέθυμνο μείωσε μέχρι και στους 3 (20-17) λίγο μετά το 12′, αλλά με καλάθι του Χάντερ και άλει ουπ κάρφωμα του Πέτγουεϊ μετά από ασίστ του Κώστα Σλούκα, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 8 (29-21) σχεδόν τρία λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 6-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Άλεν κατέβασαν την διαφορά στο καλάθι (29-27) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Με δύο βολές του Κάουνσιλ, το Ρέθυμνο ισοφάρισε σε 31-31 στο 22’, αλλά ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε με 5 (40-35) στα μέσα στης τρίτης περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» με περισσότερες επιθετικές λύσεις και δύο βολές του Αγραβάνη ανέβασαν την διαφορά στους 6 (50-44) με 50’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, με πέντε σερί πόντους του Κάουνσιλ (γκολ φάουλ και δύο βολές) πλησίασαν σε… απόσταση βολής στην λήξη της τρίτης περιόδου (50-49).

Με δύο τρίποντα των Λαφαγιέτ, Μάντζαρη ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 7 (58-51) λίγο μετά το 32’. Ο Σίμπσον με τρίποντο μείωσε στους τέσσερις (58-54), αλλά αυτοί ήταν οι τελευταίοι πόντοι του Ρεθύμνου στον αγώνα, 6’ και 10’’ πριν την λήξη του ματς! Οι «ερυθρόλευκοι» δεν δέχθηκαν πόντο μέχρι το τέλος και παρότι δεν ήταν καλοί στην επίθεση πήραν την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 27-29, 49-50. 54-64.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 10 (1), Σχίζας, Κουμπούρας 4, Κάουνσιλ 16, Άλεν 7 (1), Καλαμπόκης, Φαγιέ 7 (13 ριμπ.), Σίνης, Χείλαρης 2, Κράβιτς 4, Αλίχοτζιτς 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τόμιτς): Πέτγουεϊ 4 (7 ριιμπ., 4 τάπες), Χάντερ 6, Ντάνστον 11, Σπανούλης 8, Ντάρντεν 4, Σλούκας 5 (1), Λαφαγιέτ 11 (2), Αγραβάνης 6, Μάντζαρης 9 (1 τριπ., 7 ριμπ., 6 α.).