«Ισοπέδωσε» τον ΠΑΟΚ με την άμυνα του!

Ο Ολυμπιακός με πολύ καλή άμυνα μετά τα πρώτα 13’ της αναμέτρησης… ισοπέδωσε στο ΣΕΦ μπροστά σε 6.000 θεατές τον ΠΑΟΚ (80-55) για την 7η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League!

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν μετά το 19-19 του 13’. Απόδειξη της πολύ δυνατής άμυνας του είναι ότι στα υπόλοιπα 27’ της συνάντησης δέχθηκε μόλις 36 πόντους. Ο Ολυμπιακός από την καλή άμυνα του βρήκε και ρυθμό στην επίθεση. Πέτυχε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, ενώ απέναντι σε οργανωμένη άμυνα είχε πλουραλισμό και ισορροπία με τον Βασίλη Σπανούλη να πετυχαίνει 15 πόντους σε μόλις 21’ συμμετοχής, τον Δημήτρη Αγραβάνη να προσθέτει άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του γηπέδου και τον Τρεμέλ Ντάρντεν να γίνεται πιο ουσιαστικός και ενεργητικός όσο περνάει ο καιρός και παίρνει παιχνίδια στα πόδια του.

Ο «Δικέφαλος» απογοήτευσε, καθώς δεν παρουσίασε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και δεν κατάφερε να αντισταθεί στον καταιγιστικό ρυθμό των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟΚ με καλή άμυνα δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ανοίξει τον ρυθμό στο πρώτο πεντάλεπτο και προηγήθηκε με 9-7 με πέντε πόντους του Μαρκ Κάρτερ. Οι «ερυθρόλευκοι»… ξεκόλλησαν με πέντε πόντους (τρίποντο και καλάθι) του Όλιβερ Λαφαγιέτ και με συνολικό σερί 7-0 προηγήθηκαν με 14-9 λίγο πριν το 7’. Με τρίποντο του Κώστα Σλούκα η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε και πάλι με 5 (17-12) περίπου στο 9’.

Με επιμέρους σκορ 6-2 στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο «Δικέφαλος» ισοφάρισε σε 19-19. Ο Ολυμπιακός απάντησε παίρνοντας απέναντι σε οργανωμένη άμυνα την μπάλα μέσα στην ρακέτα και με πέντε πόντους του Οθέλο Χάντερ, γκολ φάουλ του Σπανούλη και δύο ακόμη βολές του αρχηγού του, έτρεξε σερί 10-0 και ξέφυγε με 29-19 5’ και 21’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με καλάθι των Ντάρντεν, Πέτγουεϊ, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν και με 12 (33-21) λίγο μετά το 16’ και με την άμυνα τους να βελτιώνεται όσο περνούσε ο χρόνος και με 14 (38-24) 2’ και 40’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Με δύο βολές του Κέβιν Λάνγκφορντ και τρίποντο του Γιώργου Δέδα, ο ΠΑΟΚ κατέβασε την διαφορά στους 9 και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με σκορ 40-31.

Τεχνική ποινή και αποδοκιμασίες στον Σούλη

Στα 4’ και 12’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους ο Σούλης Μαρκόπουλος διαμαρτυρήθηκε για τάιμ άουτ, που του δόθηκε κακώς κατά την γνώμη του. Δέχθηκε τεχνική ποινή και αποδοκιμάστηκε από τους οπαδούς του Ολυμπιακού, λίγες εβδομάδες μετά την ενδεχόμενη μετακίνηση του στον Πειραιά για να αναλάβει την τεχνική ηγεσία των «ερυθρόλευκων». Τελικά ο 65χρόνος κόουτς δεν αποχώρησε από τον ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός ανέθεσε το «τιμόνι» της ομάδας στον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

Με δύο τρίποντα του Βαγγέλη Μάντζαρη μια ακόμη βολή του και γκολ φάουλ του Βασίλη Σπανούλη, οι «ερυθρόλευκοι»… εκτόξευσαν την διαφορά στους 19 πόντους (50-31) στα πρώτα 3’ και 8’’ του δεύτερου ημιχρόνου και κυριάρχησαν στην συνέχεια με την άμυνα τους να είναι πολύ πιεστική και να δίνει εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Με τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (55-34) 4’ και 36’’ πριν την λήξη τοου τρίτου δεκάλεπτου και με νέο τρίποντο του Μάντζαρη έφτασε τους 24 (60-36) ένα λεπτό αργότερα.

Με εντυπωσιακό κάρφωμα του Πέτγουεϊ και δύο βολές του Ντάρντεν ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με 26 (66-40) με 38’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Η αντίδραση του «Δικέφαλου» δεν ήρθε ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με συνέπεια η διαφορά να φτάσει τους 28 πόντους για τους «ερυθρόλευκους» (70-42 στο 32’ και 72-44 στο 34’).

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-31, 66-42, 80-55.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (1), Χάντερ 10, Ντάνστον 3, Σπανούλης 15 (1), Ντάρντεν 11 (8ρ.), Σλούκας 5 (1), Λαφαγιέτ 8 (2), Μουράτος, Χριστοδούλου, Αγραβάνης 11 (2τρ., 3τάπ.), Μάντζαρης 10 (3), Καββαδάς.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 6, Λιάπης 2, Χαραλαμπίδης 12 (1), Κάρτερ 10 (2), Κακαρούδης 4, Τσόχλας 5 (1), Δέδας 5 (1), Κωττά, Οντουμ 1, Βον 2, Σαλούστρος 6.