Νέα παράσταση και μαθηματική πρόκριση!

Ο Παναθηναϊκός εντυπωσιακός στο ΟΑΚΑ για μια ακόμη βραδιά νίκησε εύκολα την Μπάγερν (87-72) και προκρίθηκε και μαθηματικά στο «Top 16» της Ευρωλίγκας!
Οι «πράσινοι» έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα από την πιεστική άμυνα τους, δεν επέτρεψαν στην γερμανική ομάδα να τρέξει στον αιφνιδιασμό και την ανάγκασαν να κάνει λάθη. Από την καλή άμυνα ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό στην επίθεση του. Σούταρε με καλό ποσοστό από το τρίποντο, χωρίς να φτάσει σε επίπεδα προηγούμενων εντός έδρας (10/26), αλλά είχε πλουραλισμό (πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) και ιδιαίτερα «καυτούς», τους Έι Τζέι Σλότερ, Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Έτσι δεν φάνηκε η απουσία του Εστεμπάν Μπατίστα, που ένιωσε σφίξιμο στο πόδι στην χθεσινή (27/11) προπόνηση και ήταν εκτός δωδεκάδας απόψε.
Ο Παναθηναϊκός με πιεστική άμυνα που οδήγησε την Μπάγερν σε συνεχόμενα λάθη και δύο σουτ του Λουκά Μαυροκεφαλίδη από τα 6 μέτρα, έτρεξε σερί 8-0 και μετέτρεψε το 8-6 υπέρ των φιλοξενούμενων λίγο πριν το 4’ σε 14-8 3’ και 33’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Με δύο βολές του Γιάνκοβιτς και καλάθι του Γκιστ οι «πράσινοι» άνοιξαν την διαφορά στους 8 (18-10) με 18’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.
Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου (29-23) με την άμυνα του να είναι σε καλό επίπεδο, την Μπάγερν να μην εκμεταλλεύεται τα επιθετικά ριμπάουντ που έπαιρνε και τους «πράσινους» να βρίσκουν λύσεις στο σκορ κυρίως από τον Νίκο Παππά. Με την άμυνα του Παναθηναϊκού να χαλαρώνει και τον ΜακΚάλεμπ να πετυχαίνει δύο καλάθια, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 31-31 με 2’ και 27’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Το τάιμ άουτ του Ιβάνοβιτς… ξύπνησε τους παίκτες των «πρασίνων», οι οποίοι επέστρεψαν στο παρκέ με μεγαλύτερη ενέργεια. Με δύο τρίποντα του Σλότερ, ένα του Φώτση και τέσσερις πόντους του Μαυροκεφαλίδη και επιμέρους σκορ 13-2 ο Παναθηναϊκός τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 11 πόντων (44-33), την μέγιστη που πήρε στο πρώτο μέρος. Οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο είχαν 6/13 τρίποντα και η Μπάγερν μόνο 1/8.
«Εκρηκτικό» ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο. Με πέντε πόντους του Βλάντο Γιάνκοβιτς και τέσσερις του Μαυροκεφαλίδη και επιμέρους σκορ 11-2, οι «πράσινοι»… εκτόξευσαν την διαφορά στους 20 πόντους (55-35) πριν συμπληρωθεί το 24’. Με δύο βολές του Μαυροκεφαλίδη ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και με 22 (59-37) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Οι «πράσινοι» δεν συνέχισαν με την ίδια ενέργεια στην άμυνα και η γερμανική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Σαβάνοβιτς κατέβασε την διαφορά στους 14 (65-51) στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.
Με πέντε σερί πόντους (καλάθι και τρίποντο) του ΜακΚάλεμπ η Μπάγερν κατέβασε την διαφορά στους 9 (70-61) 5’ και 33’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης, αλλά μετά από ένα… διάλειμμα που ο Παναθηναϊκός δεν είχε ενέργεια στις δύο πλευρές του γήπεδου, επέστρεψε στην καλή απόδοση και με τρίποντα των Διαμαντίδη, Φώτση και καλάθι του Σλότερ… εκτόξευσε την διαφορά στους 20 (85-65) με 1’ και 22’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα και ενώ από το 36’ ο ΜακΚάλεμπ είχε αποβληθεί με πέντε φάουλ.
Τα δεκάλεπτα: 18-12, 44-33 65-51, 87-72.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 17 (3), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 13 (1), Φώτσης 14 (3), Παππάς 10 (2), Μαυροκεφαλίδης 16, Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 2, Μπλουμς, Ράιτ 6.
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Πέσιτς): ΜακΚάλεμπ 15 (1), Σάφαρτσικ 5, Μίτσιτς 7 (1), Στάιγκερ, Μπένζινγκ 14 (2), Ντζέντοβιτςς, Στίματς 5, Ζίπσερ 2, Σαβάνοβιτς 13, Ιντμπίζι 2, Γιάγκλα , Μπράιαντ 9.