Τεράστια ανατροπή στον Έβρο ο ΠΑΟΚ

Μεγάλη νίκη με 3-2 σετ και μάλιστα με ανατροπή από 0-2 σετ σημείωσε ο ΠΑΟΚ στην Αλεξανδρούπολη επί του Εθνικού στο συγκλονιστικό ντέρμπι που άνοιξε απόψε το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ.

Ο δικέφαλος έχανε 2-0 σετ και από τα μέσα στου 3ου σετ άρχισε την αντεπίθεση με κορυφαίους τους Σαφράνοβιτς, Εφραιμίδη, Γκόμεζ και Κουρνέτα. Ειδικά ο ισραηλινός ήταν καταπληκτικός σε υποδοχή, σε σερβίς και επίθεση. Είναι η δεύτερη νίκη του ΠΑΟΚ εκτός έδρας στο τάι μπρέικ (μετά το 3-2 στη Λαμία) και «ρεφάρισε» τις απώλειες που είχε στον αγώνα της προηγούμενης αγωνιστικής στη Πυλαία όπου παρότι ήταν μπροστά 2-0 σετ ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό 3-2 σετ. Επίσης, είναι η πρώτη φορά που ο ΠΑΟΚ κερδίζει από 0-2 σετ ύστερα από τις 11 Φεβρουαρίου 2013 όταν είχε νικήσει εκτός έδρας τον Άρη 3-2 σετ ενώ έχανε 2-0 σετ.

Ο Εθνικός μετά την εύκολη επικράτηση στο 2ο σετ με 25-12 πίστεψε στη νίκη και τίποτα δεν προμήνυε αυτό που θα επακολουθούσε. Ο ΠΑΟΚ με όπλο το σερβίς χάλασε την υποδοχή του Εθνικού και αποδιοργάνωσε το μπλοκ του και υποχρέωσε τους ακρίτες στην πρώτη εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και δεύτερη συνεχόμενη. Από το 3ο σετ και μετά φάνηκε ο τραυματισμός του Τσουκ ο οποίος, όμως, στο 4ο σετ λίγο έλειψε να κάνει ανατροπή με τα σερβίς του.

Συγκλονιστικό 1ο σετ

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε το 1ο σετ με σασπένς, ωραίες φάσεις, άμυνες, εναλλαγές στο φιλέ και κίτρινη κάρτα στον Κουρνέτα στο 14-14. Με εξαίρεση το 0-1 ο ΠΑΟΚ δεν ξαναπήρε προβάδισμα και ο Εθνικός ήταν πάντα στη θέση του οδηγού, όμως, πιέστηκε από τον δικέφαλο. Το 3-3 έγινε 7-3 για τον Εθνικό με ξέσπασμα του Δαλακούρα.Ο Εθνικός ξέφυγε και με 14-10 αλλά με διαδοχικές επιθέσεις του Γκόμεζ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 14-14. Το χαμένο σερβίς του Σαφράνοβιτς και ο άσσος του Άντριτς πάνω στον Γκαρά άνοιξε τη διαφορά στο 16-14 με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει πάλι 17-17 ύστερα από ωραία άμυνα του Κουρνέτα που έκανε πόντο ο Σαφράνοβιτς. Με μπλοκ Δαλακούρα στον Γκόμεζ, “κόντρα” επίθεση του Άντριτς και λάθος του Σαφράνοβιτς ο Εθνικός έκανε πολύτιμο σερί 3-0 για το 20-17, ενώ με μπλοκ του Παπάζογλου στον Γκόμεζ και νέο άουτ του βενεζουελάνου διγωνίου του ΠΑΟΚ η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 22-18. Ο δικέφαλος κατάφερε να μειώσει σε 24-23 με Σαφράνοβιτς και Εφραιμίδη αλλά ο Άντρις έφερε τη «λύτρωση» για τον Εθνικό με μπλοκ άουτ.

Εύκολα το 2-0

Στο 2ο σετ ο Εθνικός επικράτησε πιο εύκολα καθώς από την αρχή ξέφυγε 4-0, απελευθερώθηκε στο σερβίς και με δύο σερί 3-0 ξέφυγε 18-11, ενώ με νέο σερί 6-0 τελείωσε το σετ 25-12.Στο 12-19 είδε κίτρινη κάρτα ο Μουστακίδης.

Η πρώτη απάντηση του ΠΑΟΚ

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο 3ο σετ όπου παρόλο που βρέθηκε πίσω με 5-3 κατάφερε να βρει εξαιρετικό ρυθμό στο σερβίς και με πρωταγωνιστή τον Σαφράνοβιτς να κάνει σερί 4-0 για 10-6 και αργότερα νέο σερί 4-0 για το 14-8. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 2-1 σετ.
Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ όπου έγιναν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ με τη κάθε ομάδα να έχει προβάδισμα ενός πόντου.

Ρεσιτάλ Σαφράνοβιτς, Γκόμεζ

Στο 17-17 ο Σαφράνοβιτς έκανε το 18-17 και στην επόμενη φάση χρεώθηκε με άουτ ο Παπάζογλου (19-17) αλλά ο κεντρικός του Εθνικού διαμαρτυρήθηκε για μπλοκ άουτ και είδε την κόκκινη κάρτα (20-17). Με μπλοκ πάνω στον Δαλακούρα ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 (21-17). Ο Τσουκ με τρεις άσσους πάνω στον Γκαρά έφερε το ματς στα ίσια (23-23) αλλά με πλασέ του Γκόμεζ και μπλοκ του Κουρνέτα έγινε το 25-23 και το 2-2 σετ.

Τα σερβίς Εφραιμίδη

Η εξαντλητική μάχη συνεχίστηκε και στο τάι μπρέικ με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει δυνατά με τα σερβίς του Γκόμεζ και προβάδισμα 5-3, ο Εθνικός ισοφάρισε και εκεί οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν πάλι για άουτ του Γκόμεζ που όμως δόθηκε «μέσα» και έγινε το 6-5. Με τα σερβίς του Εφραιμίδη ο ΠΑΟΚ εκμεταλεύτηκε τον εκνευρισμό των γηπεδούχων και έκανε συνολικό σερί 4-0 και προβάδισμα 9-5 που έκρινε και τον αγώνα αφού ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 15-10 δίνοντας την ευαιρία στους παίκτες του να πανηγυρίσουν.

5ο σετ: 3-5, 6-10, 8-12, 10-15

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις 15 μπλοκ και 35 λάθη αντίπαλων οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 62 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 25-12, 16-25, 23-25, 10-15)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 4 (1/1 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μίχαλ 8 (3/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Παπάζογλου 6 (3/5 επ, 2 μπλοκ), Τσουκ 16 (13/30 επ, 3 άσσοι, 58% υπ – 39% άριστες), Δαλακούρας Ανέστης 13 (10/26 επ, 3 μπλοκ, 45% υπ – 18% άριστες), Άντριτς 21 (14/36 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 47% υπ – 47% άριστες), Δαλακούρας Κωνσταντίνος, Κασαμπαλής.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 2 (0/4 επ, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουρ 5 (2/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (22/47 επ, 3 άσσοι), Εφραιμίδης 14 (10/20 επ, 2 άσσοι, 2μπλοκ, 62% υπ – 48% άριστες), Σαφράνοβιτς 25 (25/47 επ, 82% υπ – 59% άριστες) / Γκαράς (λ, 72% υπ – 57% άριστες), Ντίνας 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Σαμπάνης, Καρασαββίδης, Ανατασιάδης.

Ο τεχνικός του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ, αλλά και στους παίκτες μου γιατί σήμερα κερδίσαμε έναν παίκτη. Πληρώσαμε τον τραυματισμό του Τσουκ που όλη την εβδομάδα έχει προβλήματα. Ίσως είναι δικό μου λάθος που δεν τον άφησα έξω για να τον προστατέψω. Φάνηκε ο εκνευρισμός μας. Πρέπει να σταματήσουμε την γκρίνια και την κλάψα για τη διαιτησία. Χάσαμε πόντο από την κλάψα μας. Πρέπει να σταματήσει η νοοτροπία ότι έρχονται οι διαιτητές στην Αλεξανδρούπολη για να μας… σφάξουν. Όμως είδα και σφυρίγματα εις βάρος μας στα κρίσιμα σημεία στο 4ο και 5ο σετ. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και νίκησε. Του αξίζουν συγχαρητήρια. Καλή συνέχεια σε όλους».

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Ήταν σαν δύο διαφορετικα παιχνίδια. Το ένα μέχρι το 2-0 σετ και το άλλο μέχρι τη νίκη μας. Χάσαμε πανηγυρικά το 2ο σετ, αλλά αυτή η ομάδα έχει αθλητές με εμπειρία και πεισμα που μπορούν να γυρίσουν τέτοια παιχνίδια. Έτσι είναι ο αθλητισμός. Άλλη φορά χάνεις, άλλη νικάς στις λεπτομέρειες. Δεν έχω δει όλες τις ομάδες, αλλά νομίζω ότι ο Ολυμπιακός, εμείς και η Αλεξανδρούπολη θα διεκδικήσουμε στη συνέχεια την πρώτη θέση».

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Βασίλης Κουρνέτας είπε: «Η εικόνα που παρουσιάσαμε στα πρώτα δύο σετ δεν ήταν καθόλου καλή. Μιλήσαμε μεταξύ μας μετά το 2-0 σετ και είπαμε οτι έπρεπε να αντιδράσουμε. Είχαμε δει στις προηγούμενες αγωνιστικές ότι μπορούν να γίνουν ανατροπές. Πιέσαμε τον Εθνικό στην υποδοχή και χαλάσαμε την επίθεση και το μπλοκ του. Έτσι καταφέραμε να κάνουμε την ανατροπή. Εντυπωσιάζομαι με το γεγονός ότι η Αλεξανδρούπολη επενδύει στην περσινή της πορεία. Αυτή η ομάδα έχει μέλλον γιατί έχει νέα παιδιά. Η νίκη αυτή δίνει νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα και μας γεμίζει αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια».

Ο Ισραηλινός Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς του ΠΑΟΚ είπε: «Δεν είμαι σούπερ σταρ, προσπαθώ απλώς να κάνω τη δουλειά μου. Το βόλεϊ δεν σταματάει παρά μόνο μετά τον τελευταίο πόντο του ματς. Όπως την πατήσαμε εμείς απέναντι στον Ολυμπιακό, έτσι την πάτησε σήμερα ο Εθνικός με μας».