Στοίχισαν στον Ολυμπιακό οι τραυματισμοί…

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην Γερμανία για την τρίτη αγωνιστική του CEV Champions League χωρίς τον Αμερικάνο διαγώνιο του Clark αλλά και τον αρχηγό της ομάδας Χριστοφιδέλη που ταλαιπωρείτε εδώ και καιρό από έναν τραυματισμό στον καρπό. Οι ερυθρόλευκοι με νίκη ίσως να καθάριζαν την πρόκριση αλλά δυστυχώς δεν κατάφεραν να ανταγωνιστούν τους Γερμανούς λυγίζοντας από τους τραυματισμούς των βασικών παικτών τους, αλλά και από την άσχημη βραδιά που βρέθηκαν οι περισσότεροι από τους αθλητές τους.

Στο πρώτο σετ οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη, ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι το 11-10 με λύσεις απο τους κεντρικούς του, Τακουρίδη και Γιούρισιτς αλλά και απο τον Ντιάτσκοφ. Η Friedrichshafen αντέδρασε και ξέφυγε με 3 πόντους στο 16-13 και έκτοτε δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, για να τελειώσει το πρώτο σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ οι Γερμανοί πίεσαν από το σέρβις με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να ανταποκριθεί στην υποδοχή και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην υπάρχει καλή επιθετική ανάπτυξη, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα καθ’ όλη την διάρκεια του σετ και τελικά να το κερδίσουν με 25-17.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ φάνηκε η άσχημη ψυχολογία των παικτών του Ολυμπιακού που με απανωτά λάθη έδωσαν το προβάδισμα στην Friedrichshafen με 5-0. Ο Καζάζης προσπάθησε να ηρεμήσει τους παίκτες του στο ταιμ αουτ που πήρε. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πλησιάσει πιο κοντά από 2 πόντους (16-14) και τελικά έχασε και το τρίτο σετ με 25-18.

Τα Σετ (3-0) : 25-19 (26’), 25-17 (23’), 25-18 (24’)

Friedrichshafen (S. Moculescu): Geiler 14  (5 άσσους, 75% υποδοχή με 56% άριστες, 47% επίθεση), Gontariu 13 (63% επίθεση, 1 μπλοκ), Van Garderen 10 (2 άσσους, 44% υποδοχή, 67% επίθεση, 2 μπλοκ), Gunthor 9 (1 ασσος, 70% επίθεση, 1 μπλοκ), Vogel 7 (3 μπλοκ), Tischer 1 (1 άσσος), Grebennikov (Λ) (62% υποδοχή με 50% άριστες), Gauna, Finger, Reichert, Gergye, Zimmermann.

Ολυμπιακός (Δ. Καζάζης): Τζελάτι 8 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Jurisic 8 (67% επίθεση, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 7 (44% υποδοχή, 54% επίθεση), Κοκκινάκης 7 (50% υποδοχή με 44% άριστες, 54% επίθεση), Τακουρίδης 4 (2 μπλοκ), Diachkov 3, Πελεκούδας 2, Στεφάνου (Λ) (58% υποδοχή με 25% άριστες), Προύσαλης, Μαρούλης, Σμαραγδής, Βολουδάκης (Λ).