Τεσσάρα πρόκρισης η Μπάρτσα (video)

Δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην αδύναμη Ουέσκα η Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκες επιβλήθηκε με 4-0 εκτός έδρας και ουσιαστικά προκρίθηκε στους 16, αφού το δεύτερο ματς στο Καμπ Νόου λαμβάνει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Οι μπλαουγκράνα προηγήθηκαν με έξοχη εκτέλεση φάουλ του Ράκιτιτς στο 12ο λεπτό. Στο 16 ο Αντρές Ινιέστα, στην επιστροφή του μετά τον τραυματισμό, πέτυχε ένα έξοχο γκολ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Οι γηπεδούχοι έδειξαν ιδιαίτερα μαχητικοί και έχασαν λίγο αργότερα τεράστια ευκαιρία για να μειώσουν με τον Τιρόνε.

Ο Ράκιτς σε ανάλογη εκτέλεση φάουλ στο 33 σημάδεψε το δεξί δοκάρι της εστίας του Χιμένεθ. Ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα ο Πέδρο μπήκε στην περιοχή και έγραψε το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 72 ο Ραφίνια.

Στο τελευταίο ματς της βραδιάς η Γρανάδα έκανε το πρώτο βήμα αφού νίκησε με γκολ το Κόρδοβα την… Κόρδοβα, η οποία είχε μείνει με δέκα από το 70.