Αγχώθηκε αλλά το πήρε η Ρεάλ

«Μπαστούνια» τα βρήκε η Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στη Νίζνι. Η «βασίλισσα» πήρε μία αγχωτική νίκη με 101-98 και παρέμεινε στην πρώτη θέση του πρώτου ομίλου της Ευρωλίγκας παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση στο Top-16.
Οι Ρώσοι το πάλεψαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, στρίμωξαν στα σχοινιά του Ισπανούς και τελικώς έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα. Από την αρχή έδειξε τις διαθέσεις της η Νίζνι. Φάνηκε εξ αρχής ότι θα πουλήσει ακριβά το τομάρι της. Με τον Κίνσεϊ και τον Ροτσεστι να κάνουν πολύ καλό παιχνίδι για τους Ρώσους και τους Ροντρίγκεθ και Νοτσιόνι από την άλλη η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δραπέτευσε από την παγωμένη Ρωσία.
Η Νίζνι είχε πολύ καλά ποσοστά στα τρίποντα, έλεγξε τα ριμπάουντ , ωστόσο η απειρία κυρίως της κόστισε, αφού έκανε πολλά λάθη. Το ημίχρονο βρήκε στους Ρώσου να είναι μπροστά με 44-41. Απόλυτα ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο μέρος με τη Ρεάλ να είναι καλύτερη στις λεπτομέρειες και να παίρνει το ματς… στις καθυστερήσεις. Οι παίκτες του Λάσο αποδείχθηκαν ψύχραιμοι στη ρουλέτα των βολών και έτσι πήραν τη νίκη. Ο Κίνσεϊ με 1” να απομένει για το τέλος χάνει τη δεύτερη βολή, ο Ρέγιες παίρνει το ριμπάουντ και το φάουλ. Βάζει την πρώτη , χάνει τη δεύτερη και έτσι γράφτηκε το τελικό 101-98.
Τα δεκάλεπτα: 23-20, 44-41, 69-68, 90-101
Νίζνι Νόβγκοροντ (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν 11 (2), Παραχούσκι 12, Αντόνοφ 16 (3) , Πατσάτσια 2, Κβοστόφ 4, Κίνσεϊ 20 (3), Ρότσεστι 22 (3), Σαλάγιεφ, Τόμπκινς 9 (3), Γκολόβιν, Ίλιεφ 2
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρούντι 11 (1), Ρίβερς 5 (1), Νοτσιόνι 15 (1), Ματσιούλις 1, Ρέγιες 12, Ροντρίγκεθ 19 (3), Κάρολ 6, Γιουλ 10, Μπουρούσης 11 , Σλότερ , Μεζρί 9.