Πρόκριση για την Σαμπντόρια

Η Σαμπντόρια κατέκτησε την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας, καθώς για τον 4ο γύρο νίκησε στην έδρα της με 2-0 τη Μπρέσια. Νωρίτερα, η Κάλιαρι πήρε και αυτή το εισιτήριο με πολύ μεγαλύτερη δυσκολία, καθώς νίκησε στα πέναλτι με 5-4 (2-2 κ.α, 4-4 παρ.) τη Μόντενα! Η Ίντερ στην επόμενη φάση θα παίξει με την Ίντερ στο Μιλάνο, ενώ η Κάλιαρι θα αντιμετωπίζει την Πάρμα εκτός.

Στον αγώνα της Σαμπντόρια το σκορ στο «Λουίτζι Φεράρις» άνοιξε στο 33’ ο Γκαμπιαντίνι, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πέτυχε το 2-0 με τον Μπεργκέσιο στο 58’.

Η Κάλιαρι γλίτωσε το… αποκλεισμό στα πέναλτι από τη Μόντενα εντός. Η γηπεδούχος, που είχε η μοναδική ομάδα που δεν έχει νίκη εντός (0-3-3) στο καμπιονάτο, μετά έπειτα από το 2-2 της κανονικής διάρκειας και το 4-4 στην παράταση, πήρε το εισιτήριο από την… άσπρη βούλα!!!

Αναλυτικά στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Ιταλίας έχουμε:
Τρίτη
Λάτσιο – Βαρέζε 3-0 (24′ αυτ. Σίμιτς, 26′ Τζόρτζεβιτς, 80′ Φελίπε Άντερσον)
Σασουόλο – Πεσκάρα 1-0 (57’ Αντόνιο Φλόρο Φλόρες)
Βερόνα – Περούτζα 1-0 (17′ Σαβιόλα)
Τετάρτη
ΑταλάνταΑβελίνο 2-0 (14′, 19′ Ρίτσμοντ Μποακιέ)
ΈμπολιΤζενόα 2-0 (5’ Λασάλτ, 73’ Μικεντλίτζε)
ΟυντινέζεΤσεζένα 4-2 παράταση (2-2 καν. διάρκεια) (17’ Αλαν, 44’ Φερνάντες, 99’ Εβανγκελίστα, 113’ Θιρεαου/5’ Τζούριτς, 55’ Σούτσι)