Από το πρώτο δεκάλεπτο νίκησε η Έφες!

Από το πρώτο δεκάλεπτο νίκησε η Αναντολού Έφες την Ζαλγκίρις στο Κάουνας (66-57) και έμεινε «ζωντανή» στην διεκδίκηση της πρώτης θέσης του Α’ Ομίλου της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Η άμυνα της τουρκικής ομάδας ανάγκασε τους γηπεδούχους να πετύχουν μόλις 2 πόντους σε ολόκληρη των πρώτη περίοδο και να ισοφαρίσει το αρνητικό ρεκόρ που είχε από το 2005 η Μπενετόν Τρεβίζο σε αγώνα πάλι με αντίπαλο την Έφες! Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς πήραν στο πρώτο δεκάλεπτο προβάδισμα 14 πόντων, που αποδείχθηκε καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς, καθώς στην συνέχεια η Αναντολού Έφες δεν απειλήθηκε από την Ζαλγκίρις.

Ο Ντιόντε Ντρέιπερ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 14 πόντους και ο δεύτερος ο Στράτος Περπέρογλου, ο οποίος είχε 13 πόντους με 4/4 βολ., 3/6 διπ., 1/4 τρ., 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και ένα λάθος σε κάτι παραπάνω από 33’ συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 2-16, 20-32, 36-48, 57-66

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ  (Κράπικας): Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκουντάιτις 5, Καρινιάουσκας, Σονγκάιλα 1, Λιπκεβίτσιους, Γιανκούνας 13, Γιαβτόκας 6 (1), Μιλάκνις 5 (1), Άντερσον 18, Ουλάνοβας 6.

ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι, ΜακΓκράθ 12 (2), Περπέρογλου 13 (1), Σάριτς 4, Ντρέιπερ 14 (2),Ουλουμπάι 9 (1), Λάσμε 2, Κιλίτσλι,, Κοσούτ 2, Μπιέλιτσα 10 (2).