Ματσάρα 7 γκολ στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν

Το χάλασε στο τέλος η Αλμερία, αφού είδε το προβάδισμα των τεσσάρων γκολ που είχε φτιάξει, να μειώνεται από τη Μπέτις σε ένα στα τελευταία δέκα λεπτά.

Η Αλμερία κυριάρχησε στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό και μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο είχε πετύχει δύο γκολ. Στο 3 το σκορ άνοιξε ο Μανέ, και δύο λεπτά αργότερα ο Ντανγκντά διπλασίασε.

Λίγο πριν το μισάωρο ο Κίκε έγραψε το 3-0, ενώ στο 61 ο Έντγκαρ Μέντες έδωσε διαστάσεις θριάμβου πετυχαίνοντας το 4-0.

Όμως το ματς δεν είχε ολοκληρωθεί και από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν, την πάτησαν. Μέσα σε δέκα λεπτά δέχτηκαν τρία γκολ. Στο 80 ο Ρουμπέν Κάστρο μείωσε σε 1-4, στο 86 ο Περκί σε 2-4 και στις καθυστερήσεις ο Μολίνα σε 3-4 δίνοντας ελπίδες για πρόκριση στους 16 του Κόπα ντελ Ρέι στο δεύτερο ματς.