4η νίκη για τη Σαντορίνη

Ο ΑΟ Θήρας μπροστά σε 500 περίπου οπαδούς του επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 3-0 του ΟΠΕΡ στην Σαντορίνη στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Η ομάδα της Ελένης Μεμετζή στο πρώτο σετ είχε αρκετές δυσκολίες απέναντι στον αξιόμαχο ΟΠΕΡ που προηγήθηκε με 12-13, ωστόσο σε εκείνο το σημείο δέχθηκε ένα σερί 7-2 για να γίνει το σκορ 19-15 και να κλείσει εύκολα το σετ για τον ΑΟΘ που συνέχισε στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας με άνεση στο 2-0.

Η απάντηση του ΟΠΕΡ ήρθε στο γ’ σετ με την ομάδα της Κρήτης να προηγείται με 2-4 και 8-12, όμως η Σαντορίνη κάλυψε γρήγορα τη διαφορά (12-13) και στο 14-15 έτρεξε ένα νέο σερί (18-15) για να φτάσει στο τρίποντο.

Η γνώμη του πάγκου
Μεμέτζη: «Είμαι ικανοποιημένη από τη νίκη αλλά και σε γενικές γραμμές από την απόδοση της ομάδας. Όλη την εβδομάδα προσπαθούσαμε να ξεπεράσουμε την ήττα από το Μαρκόπουλο που μας κόστισε αρκετά και η νίκη που κάναμε σήμερα, απέναντι σε μια καλή και απρόβλεπτη ομάδα όπως είναι ο ΟΠΕΡ, είναι πολύ σημαντική».

Ζιώγας: «Πληρώσαμε την κοιλιά που κάναμε στην υποδοχή στο 1ο και στο 3ο σετ, αν και γενικά σε όλο το ματς δεν ήμασταν καλοί στην πρώτη μπάλα. Αυτό μας κόστισε αρκετά αφού ήμασταν προβλέψιμοι στην ανάπτυξη κι είναι κρίμα γιατί είχαμε αρκετά καλή παρουσία σήμερα παρά την έλλειψη της Καλογριδάκη.

Τα σετ: 25-19, 25-16, 25-17
ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Μουντάκη 5 (5/9 επ., 55% υπ. – 45% άριστες), Ψυλλάκη Ι. 8 (5/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 9 (5/7 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Καρπουζά 8 (7/20 επ., 1 άσο), Βεργίδου 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τένεβα 18 (11/24 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 45% άριστες), Αρτακιανού –λ (67% υπ. – 50% άριστες) / Ξαγοραράκη, Βαρουδάκη 5 (4/5 επ., 1 άσο, 67% υπ. – 33% άριστες), Ψυλλάκη Μ.

ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Κιλιζιράκη 3 (2/11 επ., 1 άσο, 32% υπ. – 21% άριστες), Σαπαρέφσκα 6 (6/27 επ., 31% υπ. – 19% άριστες), Παρασκάκη 5 (1/4 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τσελάκη 7 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Ξαγοραράκη 5 (3/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ζούνιτς 9 (8/28 επ., 1 άσο), Χατζάκη Ε –λ (21% υπ. – 07% άριστες)