Συνήλθε και νίκησε την ΑΕΚ ο Άρης

Ο Άρης επιβλήθηκε της ΑΕΚ στο «Nick Galis Hall» με 86-75 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής και επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 συνεχόμενες ήττες.

Με οδηγό τον Πάσαλιτς που πέτυχε 19 πόντους ο Άρης δεν άφησε περιθώρια στην ΑΕΚ να αμφισβητήσει την ανωτερότητά του και έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη, τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά.

Καθοριστική και η συμβολή του Πάσαλιτς για τους Θεσσαλονικείς, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους μαζεύοντας 6 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και τέσσερις ασίστ, ενώ ο Βαζένκοφ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 15 ποντους.

Η ΑΕΚ από την άλλη πλευρά που γνώρισε την πρώτη της ήττα με τον Σάκοτα στον πάγκο, είχε σε καλή μέρα τον Μιλόσεβιτς που πέτυχε 19 πόντους (5 ρ., 4 ασ.) ενώ οι Ίνγκλις και Γουίλιαμσον πέτυχαν από 15. Ο Αθηναίου στο ντεμπούτο του με τα κιτρινόαυρα είχε 8 πόντους, ένα ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Όσον αφορά στη διακύμανση του σκορ, ο Άρης μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς και κατάφερε να περιορίσει αποτελεσματικά την ΑΕΚ, με το πρώτο δεκάλεπτο να τον βρίσκει μπροστά στο σκορ με 12 πόντους διαφορά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Σάκοτα συνήλθε και κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά στο ημίχρονο στους 5 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Άρη να πατάει ξανά “γκάζι” ανεβάζοντας με τη συμπλήρωση 30 λεπτών τη διαφορά στο +15. Η ΑΕΚ προσπάθησε στη συνέχεια αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να περιορίσει την ήττα στο -11 (86-75).

Δεκάλεπτα: 23-11, 41-36, 67-52, 86-75.

Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 19 (4 ασίστ), Γκίκας 4, Ριντ 5 (5 ριμπ.), Τόμας 17 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Χαρίσης 4 (6 ριμπ.), Καραθανάσης 2, Βεζένκοφ 15, Νέιμικ 6
(6 ριμπ.), Μούρτος 4, Σίμτσακ, Αντεγκμπόγε 10.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ντελινινκάιτις 7, Σάκοτα 11, Κασελάκης, Ουίλιαμσον 15, Σαρικόπουλος, Αθηναίου 8, Μιλόσεβιτς 19 (5 ριμπ.), Ίνγκλις 15 (10 ριμπ., 5 ασίστ).