«Τεσσάρα» στον Πύργο η Παναχαϊκή

Εντυπωσιακό ήταν το πέρασμα της Παναχαϊκής από τον Πύργο. Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε με 4-2 του Πανηλειακού στην αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική στο Νότιο Όμιλο της Football League και επέστρεψε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο ΑΕΚ.

Το ματς δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Παναχαϊκή αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με τον Τσίτα. Η συνέχεια όμως ανήκε εξ ολοκλήρου στους φιλοξενούμενους καθώς στο 36′ ο Ντα Κόστα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, για το οποίο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μαζιώτης, και ισοφάρισε σε 1-1. Η ολική ανατροπή για την ομάδα του Δημήτρη Σπανού ήρθε στο 45′ με το κοντινό πλασέ το Στεργίδη. Εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημά τους οι Αχαιοί πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Μπαλού τέσσερα λεπτά αργότερα και στο 61′ ο Πατινιώτης έβαλε… το κερασάκι στην τούρτα “γράφοντας” το 4-1. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Φυντάνη ήταν να μειώσουν στο 74′ και πάλι με τον Τσίτα, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πανηλειακός έμεινε με 9 παίκτες λόγω της αποβολής του Χατζόγλου.

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής της Football League

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή, 5 Δεκεμβρίου
Ηρακλής Ψαχνών – Απόλλων Σμύρνης 2-1 (14’ Παλαιολόγος, 53’ Κοτσόνης αυτογκόλ – 56’ Κυβελίδης)

Κυριακή, 7 Δεκεμβρίου
Φωστήρας – Ερμής Ερμ. 1-1 (2′ Ράμα – 52′ Σιμελίδης)
Αχαρναϊκός – Άλιμος 0-0
ΑΕΚ – Επισκοπή 7-0

Δευτέρα, 8 Δεκεμβρίου
Πανηλειακός – Παναχαϊκή 2-4 (2′, 74′ Τσίτας – 36′ πεν. Ντα Κόστα, 45′ Στεργίδης, 49′ Μπαλού, 61′ Πατινιώτης)
Χανιά – Παναιγιάλειος (16:00)