Σοβαρεύτηκε και νίκησε η Μακάμπι στην Κροατία

Για δύο δεκάλεπτα χρειάστηκε να παίξει σοβαρά η Μακάμπι κόντρα στην Τσεντεβίτα για να επικρατήσει με 82-71 στο Ζάγκρεμπ και να εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση του ομίλου.

Η Τσεντεβίτα ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 11-2 αιφνιδιάζοντας τον φιλοξενούμενους. Ο Σχορτσανίτης έκανε αρκετά λάθη τόσο σε επίθεση όσο και σε άμυνα και φορτώθηκε πολύ γρήγορα με φάουλ αναγκάζοντας τον προπονητή της Μακάμπι να τον τραβήξει στον πάγκο. Κυρίως με τον Οχαγίον η Ισραηλινοί βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν την ώρα που στην άμυνα κρατούσαν για περίπου τρία λεπτά τους γηπεδούχους χωρίς καλάθι. Η Μακάμπι μάζεψε τη διαφορά και η πρώτη περίοδος έληξε με 15-14.

Στη δεύτερη περίοδο η Μακαμπί ανέβασε απόδοση και ήταν καταιγιστική επιθετικά. Πέτυχε 29 πόντους, έβαλε δύσκολα στην Τσεντεβίτα επιθετικά και έχτισε μία διαφορά την οποία διατηρούσε γύρο στους 9 πόντους. Το ημίχρονο βρήκε τη Μακάμπι να είναι μπροστά 43-34.

Αντίστροφο σκηνικό στήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοση τους στην άμυνα. Κράτησαν τη Μακάμπι στους 11 μόλις πόντους την ώρα που στην άλλη μεριά του παρκέ ήταν σταθεροί με 19 πόντους. Σε απόσταση βολής οι δύο ομάδες με το τέλος του δεκαλέπτου με το σκορ να είναι 54-53 υπέρ της Μακάμπι.

Μία επανάληψη της δεύτερης περιόδου ήταν ουσιαστικά και η τελευταία με τη Μακάμπι να βάζει φαρδιά πλατιά την σφραγίδα της και να παίρνει τη νίκη και την Τσεντεβίτα να μένει και μαθηματικά εκτός συνέχειας σε περίπτωση νίκης της Άλμπα αύριο επί της Λιμόζ. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 28 πόντους αλλά ουσιαστικά έχτισαν την διαφορά σε ένα δίλεπτο. Τραγικά ποσοστά για την Τσεντεβίτα στις ελεύθερες βολές με μόλις 33%.

Πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι νικητές με τον Σμιθ να είναι ο κορυφαίος με 14 πόντος σε 28 λεπτά, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους νικητές καλύτερος παίκτης ήταν ο Πίλεπιτς με 22 πόντους σε 36 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 15-14, 34-43, 53-54, 71-82

Τσεντεβίτα (Ρέπεσα): Ζούμπτσιτς 13 (3) , Ράμλιακ , Πίλεπιτς 22 (6) , Μπίλαν 10, Ντέλας Μ. 6, Γκόρντιτς 6 (1) , Ούκιτς 6 (2), Αράποβιτς 2, Μπάμπιτς 6 (1), Ζγκάνετς 12.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Πάργκο 9 (1), Σμιθ 14 (4), Ραντλ 6, Λίνχαρτ 11 (3), Τάιους 13, Κόχεν 1 (3), Οχαγιόν 13 (3), Λάντεσμπρεγκ 12, Σχορτσανίτης 1, Χάραρι.