Δύσκολα ο Ολυμπιακός την Κηφισιά

Η παράδοση που θέλει την Κηφισιά να δυσκολεύει τον Ολυμπιακό συνεχίστηκε και απόψε στο Ρέντη στο πρώτο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Σε αγώνα διαφήμιση για τη Volleyleague η Κηφισιά προγήθηκε δύο φορές στα σετ με 1-0 και 2-1, είχε προβάδισμα στους πόντους με 3-1 στο τάι μπρέικ αλλά ο Ολυμπιακός με μπροστάρηδες τους Ντιατσκοφ, Γιούρισιτς επικράτησε 3-2 σετ και παρότι έχασε ένα βαθμό διατήρησε το προβάδισμα στον βαθμολογικό πίνακα και το αήττητο μετά την 8η αγωνιστική. Μετά από περίπου δύο μήνες επανεμφανίστηκε ο Κώστας Χριστοφιδέλης (είχε τραυματιστεί στον αγώνα με την Κηφισιά για το Λιγκ Καπ) αλλά και ο Κάρσον Κλάρκ που μετά από 20 ημέρες ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Σπουδαία εμφάνιση για την Κηφισιά έκαναν ο Γιοβάνοβιτς, ο Σουλτανόπουλος αλλά και ο Νικολάκης, ενώ έκανε την επανεμφάνιση του ο Γιάννης Μαντέκας.

Προβάδισμα της Κηφισιάς

Στο πρώτο σετ, οι ομάδες πήγαιναν από κοντά στο σκορ, ωστόσο μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, Νικολάκης και Γιοβάνοβιτς «ανέβασαν στροφές» και πήραν ουσιαστικά μόνοι τους το σετ για την Κηφισιά. Στο 12-12 ο Σουλτανόπουλος με επίθεση πρώτου χρόνου και μπλοκ στην επόμενη φάση έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά με 14-12. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ και μάλιστα με το χαμένο σερβίς του Ντιάτσκοφ και το μπλοκ του Κοκκινάκη έκανε το 24-20 για να τελειώσει το σετ με νέο μπλοκ του Νικολακη στον Κοκκινάκη.

Η ισοφάριση Ολυμπιακού

Ολυμπιακός βελτιώθηκε στο 2ο σετ και με αιχμή τον Γιούρισιτς πέρασε στην αντεπίθεση. Οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ είχαν διαφορά ασφαλείας. Ξέφυγαν με 4-1 και διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ με 25-19.

Ανατροπή στο 3ο σετ

Στο 3ο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και πήρε διαφορά 12-8, όμως, η Κηφισιά με αποτελεσματικό σερβίς και κορυφαίους τους Γιοβάνοβιτς, Σουλτανόπουλο έκανε σερί 5-0 και προηγήθηκε 13-12. Το σετ ήταν για… γερά νεύρα, μετά από μεγάλες σε διάρκεια φάσεις πήγε πόντο πόντο και κρίθηκε από τις ενέργειες του Σουλτανόπουλου. Ο Παπαγγελόπουλος με μπλοκ στον Κοκκινάκη έκανε το 24-23, ο Κλαρκ με επίθεση ισοφάρισε 24-24 και με μπλοκ του Γιούρισιτς ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (25-24). Ο εκπληκτικός Γιοβάνοβιτς ισοφάρισε (25-25), ο Ρουμελιωτάκης με άσσο έδωσε προβάδισμα στην Κηφισιά 26-25, αλλά ο Φερέρα έχασε το σερβίς (26-26). Το σετ τελείωσε με επίθεση του Γιοβάνοβιτς και ατομικό μπλοκ του Σουλτανόπουλο στον Κλαρκ (28-26) και 2-1 σετ για την Κηφισιά.

Μπήκε ο Χριστοφιδέλης

Μπροστά στο κίνδυνο να γνωρίσει την πρώτη ήττα ο Δημήτρης Καζάζης έριξε στον αγώνα τον Κώστα Χριστοφιδέλη. Η υποδοχή του Ολυμπιακού βελτιώθηκε και μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός ξέφυγε 12-9 διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ (25-22) στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Με κορυφαίο τον Ντιάτσκοφ

Στο 5ο ο Ντιάτσκοφ πήρε πάνω του τον Ολυμπιακό. Η Κηφισιά προηγήθηκε 3-1 αλλά με σερί 5-0 χάρις τις καλές ενέργειες του Ουκρανού ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-3. Η Κηφισιά μείωσε σε 7-6 αλλά ο Ντιάτσκοφ με έναν άσσο και δύο μπλοκ πάνω στον κουρασμένο Γιοβάνοβιτς από Χριστοφιδέλη, Τακουρίδη η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 10-6 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας με 15-10 για τον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-19, 26-28, 25-22, 15-10)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 17 (14/19 επ, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 19 (16/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 67% υπ – 67% άριστες), Προύσαλης 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 10 (7/17 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 65% υπ – 52% άριστες), Πελεκούδας 3 (3/6 επ), Τζελάτης 4 (4/10 επ) / Στεφάνου (λ, 76% υπ – 62% άριστες), Χριστοφιδέλης 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ, 73% υπ – 64% άριστες), Σωτηρίου, Κλαρκ 10 (9/18 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (7/8 επ).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 19 (12/17 επ, 7 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 10 (6/10 επ, 4 μπλοκ), Φερρέρα 11 (10/21 επ, 1 μπλοκ, 76% υπ – 58% άριστες), Ρουμελιωτάκης 15 (14/28 επ, 1 άσσος, 60% υπ – 48% άριστες), Γιοβάνοβιτς 33 (30/68 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 70% υπ – 61% άριστες), Κόβαλτσουκ, Κόντος, Μαντέκας, Όστιν.