Πέρασαν στα πέναλτι Λιλ και Μονακό

Στους «8» του Λιγκ Καπ πέρασαν Λιλ και Μονακό, καθώς απέκλεισαν στα πέναλτι τη Μπορντό εντός και τη Λυών εκτός! Προκρίθηκαν ακόμα οι Παρί Σεν Ζερμέν, Σεντ Ετιέν, Ρεν και Γκινγκάμπ…

Οι «μονεγάσκοι» νίκησαν τη Λιόν μέσα στο «Ζερλάν» με 5-4 στα πέναλτι για τους «16» του Λιγκ Καπ. Στη κανονική διάρκεια δεν είχαμε γκολ (0-0), ενώ η παράταση έληξε με 1-1.

Η Λιλ έφτασε στην επιτυχία κόντρα στη Μπορντό με 6-5 στα πέναλτι. Ισοπαλία 1-1 είχαμε στη κανονική διάρκεια, αλλά και στην παράταση…

Η Παρί Σεν-Ζερμέν πήρε πολύ δύσκολα την πρόκριση, καθώς ισοφάρισε στο 54′ με τον Καβάνι την Αζαξιό στην Κορσική, ενμώ την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Οριέ στο 79′! Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Μπαεμπέκ στο 83′.

Πέρασαν και οι Σεντ Ετιέν, Γκινγκάμπ με τις επιτυχίες τους εκτός έδρας με 1-0 και 2-0 κόντρα σε Λοριάν και Αρλ. Το ίδιο συνέβη και με την Ρεν με το 1-0 εντός έδρας κόντρα στην Κρετέιγ…

Αναλυτικά για τους «16» του Λιγκ Καπ Γαλλίας είχαμε:
Τρίτη
Μπαστιά-Καέν 3-2 παρ. 2-2 καν. διαρκ. (42’ Ζιλέ, 89’ Κονέ, 102’ Τεμπέ/12’ Πριβά, 72’ Σάεζ)
Ναντ-Μετς 4-2 παρ. 2-2 καν. διαρκ. (71’ Βιζκαροντο, 83’ πεν. Γκακπε, 90’+2 Αουντέλ, 118’ Μπανγκουρα/60’ Φάλκο, 62΄Ντουκουρέ)
****Στο 82’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για την φιλοξενούμενη ο Μπούσμαν.
Τετάρτη
Λοριάν-Σεντ Ετιέν 0-1 (48’ Χαμούμα)
Ρεν-Κρετέιγ 1-0 (69’ Αρμάντ)
Αζαξιό-Παρί Σεν Ζερμέν 1-3 (26′ πέν. Καβαλί / 54′ Καβάνι, 79′ Οριέ, 83′ Μπαεμπέκ)
Αρλ-Γκινγκάμπ 0-2 (13′ Μαντάν, 67′ Μποβού)
Λιλ-Μπορντό 6-5 πεν. 1-1 παρ. 1-1 κ.δ. (30′ Μικαέλ Φρε / 17′ Μαριάνο)
Λυών-Μονακό 4-5 πεν. 1-1 παρ. 0-0 κ.δ. (106′ Λακαζέτ / 97′ Φερεϊρά-Καρασκό)