Νίκη με τεσσάρα η Κλαμπ Μπριζ

Έπρεπε να δεχθεί γκολ η Κλαμπ Μπριζ για να πάρει μπροστά και να συντρίψει την Γκενκ με το ευρύ 4-1.

Η πρωτοπόρος του βελγικού πρωταθλήματος πέτυχε την 11η νίκη της στο πρωτάθλημα και έχει απόσταση ασφαλείας, τεσσάρων βαθμών, από την δεύτερη Άντερλεχτ. Από την άλλη μεριά η Γκενκ με την ήττα αυτή και σε συνδυασμό με τη νίκη της Κορτράικ έπεσε στην 4η θέση.

Η Γκενκ άνοιξε το σκορ στο 42′ με τον Εμπογιό αλλά η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ντουάρτε φέρνει το παιχνίδι στα ίσια και οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το δεύτερο ημίχρονο η Κλαμπ Μπριζ. Στο 55′ ο Βόρμερ βάζει τους γηπεδούχους μπροστά ενώ στο 72′ ο Ραφαέλοφ γράφει το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 87′ ο Ιζκουέρδο.

Με τον Γιώργο Γκαλίτσιο να ξεκινάει βασικός αλλά να αφήνει τη θέση του στον Κορίν στο 62′ η Λόκερεν γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Κορτράικ με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι χρειάζονταν τη νίκη για να διατηρηθούν στις θέσεις που οδηγούν στα ευρωπαϊκά σαλόνια και εκμεταλλεύτηκαν πλήρως την ήττα της Γκενκ, σκαρφαλώνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη η Λόκερεν ήθελε το τρίποντο για να βρεθεί σε αυτές τις θέσεις, ωστόσο δεν τα κατάφερε παρότι προηγήθηκε.

Στο 14′ ο Όβερμεϊρ ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους, αλλά μόλις 3 λεπτά αργότερα ο Τομάσεβιτς κάνει το 1-1. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες, αλλά ο Σαντινί στην επιστροφή του μετά τον τραυματισμό του, έγραψε το τελικό 2-1 στο 85′ και έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής:

Σάββατο
Βάασλαντ-Μπέβερεν – Άντερλεχτ 0-2 (29′ πέν. Ντεφούρ, 93′ Πρατ)
Οστάνδη – Σέρκλ Μπριζ 2-0 (36′ πέν. Σιανί, 90′ Βίλμετ)
Σαρλερουά – Λιρς 6-0 (5′ και 62′ Φαρέ, 8′ Ντιαντί, 63′ αυτ. Μπαΐκοβιτς, 90′ Κουλιμπαλί, 90′ Εν’Ντονγκαλά)
Βέστερλο – Μέχελεν 1-1 (56′ Μόλενμπερχς / 76′ Βεσελίνοβιτς)
Μουσκρόν – Ζούλτε Βάρεχεμ 0-1 (40′ Ανέκε)

Κυριακή
Γάνδη – Σταντάρ Λιέγης 1-2 (16′ Ντεγιάχερε / 12′ Ντε Καμάργκο, 94′ Μουζανζί Μπιά)
Μπριζ – Γκενκ 4-1 (45’+3 Ντουάρτε, 55′ Φόρμερ, 72′ Ρεφαέλοβ, 87′ Ισκιέρδο / 42′ Εμ’Μπογιό Ιλομπέ)
Λόκερεν – Κόρτραϊκ (14′ Οβερμειρ / 17′ τομάσεβιτς, 85′ Σαντινί)