Ο Άρης νίκησε Μαχητές και… Λάζαρο Παπαδόπουλο

Σε φιλικό αγώνα που έγινε στο «Nick Galis Hall», ο Άρης νίκησε με 84-57 τους Μαχητές Δόξας Πεύκων, που έπαιξαν ενισχυμένοι με τον Λάζαρο Παπαδόπουλο.

Οι «κίτρινοι» αγωνίστηκαν χωρίς τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ (έμεινε προληπτικά εκτός λόγω ενοχλήσεων στη μέση), τον Βασίλη Σίμτσακ (αναμένεται να επιστρέψει αύριο Τετάρτη 24/12 στην προετοιμασία μετά το χτύπημα που δέχτηκε στην προπόνηση της Δευτέρας) και τον Στέλιο Πουλιανίτη ο οποίος έχει υποχρεώσεις με την Εθνική Νέων Ανδρών.

Ο Άρης πήρε την πρωτοπορία από το ξεκίνημα του αγώνα απέναντι στους Μαχητές. Με 6 πόντους του Νέιμικ και 5 του Ριντ οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν 21-10 στο δεκάλεπτο. Ο Άρης με τους Νέιμικ και Καραθανάση να σκοράρουν, έφτασε στο +20 στο δεύτερο δεκάλεπτο (40-20) πριν το 42-27 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθε η ώρα του Πάσαλιτς. Ο Βόσνιος γκαρντ πέτυχε τρία τρίποντα σε δύο λεπτά και οι «κίτρινοι» μετέτρεψαν το 43-32 σε 56-36. Η τρίτη περίοδος έληξε στο 66-41 με τον Χαρίση να συνεισφέρει στο σκοράρισμα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι νικητές δεν έριξαν στροφές και ανέβασαν τη διαφορά στους 34 πόντους (82-48), πριν το τελικό 84-57.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 42-27, 66-41, 84-57.

ΑΡΗΣ: Τόμας 8 (2), Αντεγκμπόγιε 2, Γκίκας 5 (1), Πάσαλιτς 19 (5), Μούρτος 4, Ριντ 13 (2), Δήμας, Καραθανάσης 7 (1), Νέιμικ 16, Χαρίσης 10.

ΜΑΧΗΤΕΣ: Γερομιχαλός Π. 8, Γερομιχαλός Δ. 3, Απιδόπουλος Δ. 5, Απιδόπουλος Γ., Μάρουσιτς 2, Ελευθεριάδης 12 (1), Γράβας 8 (1), Κελεσίδης 2, Παπαδόπουλος 10, Θεοδωράκος 5 (1), Βαρδης, Ταρτιάγκος, Στόλης 2.