Ο Ιτούδης νίκησε ξανά τον Ομπράντοβιτς

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη απέδρασε νικηφόρα από την Πόλη επικρατώντας της Φενέρ του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς με 84-81 στην παράταση, στην πρεμιέρα των δύο αντιπάλων στο Top 16.

Η ρωσική ομάδα κατάφερε να έχει ισχνό προβάδισμα στο τέλος κάθε περιόδου (25-28, 42-45, 59-61), ελέγχοντας ουσιαστικά το ματς, αφού η γηπεδούχος δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να “χτίσει” διαφορά που θα της επέτρεπε να διεκδικήσει με αξιώσεις τη νίκη.

Οι δύο ομάδες απέτυχαν να εκμεταλλευτούν τις επιθέσεις τους στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας του αγώνα και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο η ΤΣΣΚΑ παρουσιάστηκε καλύτερη ανασταλτικά και με δύο εύστοχες βολές του Ντε Κολό 4″ πριν από το τέλος, πήρε τη νίκη με 84-81.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χάινς και Γουίμς οι οποίοι πέτυχαν από 13 πόντους, ενώ 6 συνολικά παίκτες των φιλοξενούμενων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Από πλευράς γηπεδούχων ο Γκάουντλοκ πέτυχε 19 πόντους και ηγήθηκε της ομάδας του.

Σημειώνεται πως αυτή ήταν η τρίτη νίκη του Ιτούδη σε ισάριθμες κόντρες με τον Ζοτς.

Τα δεκάλεπτα: 25-28, 42-45, 59-61, 81-84

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 19, Ζήσης 5, Χίκμαν 4, Μπιέλιτσα 10, Ερντέν 2, Μπογκντάνοβιτς 16, Σαβάς 5, Ζόριτς 9, Βέσελι 7, Σιπαχί, Πρέλντζιτς 4.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 10, Τεόντοσιτς 12, Φριτζόν 5, Τζάκσον 7, Μαρκοϊσβίλι 4, Γουίμς 13, Στρεμπκόφ, Βοροντσέβιτς 10, Κάουν 10, Χάινς 13.