Ανατροπή της ανατροπής και… Παμβοχαϊκός

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα 152 λεπτών που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, ένταση και ωραίες φάσεις αλλά και δύο 15λεπτες διακοπές λόγω πτώσης τάσης του ρεύματος, ο Παμβοχαϊκός νίκησε τον Άρη με 3-2 σετ.

Η ομάδα του Μίκαελ Μέρτεν πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς που τον φέρνουν ισόβαθμο με τον Παναθηναϊκό στους 17 βαθμούς και στην 6η θέση της βαθμολογίας της Volleyleague. Ο Άρης μπορεί να ηττήθηκε αλλά πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στη προσπάθεια του να μείνει στην κατηγορία και ανέβηκε στους 9 βαθμούς και στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Παμβοχαϊκός σημείωσε την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα, βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ και πήρε τη νίκη με πρώτους σκόρερ τους Ασπιώτη, Νέμεθ ενώ εκπληκτική εμφάνιση έκανε ο Κανέλλος. Το όπλο του Παμβοχαϊκού ήταν το σερβίς που του απέφερε 14 άσσους.

Ο Άρης αγωνίστηκε με πασαδόρο τον Στέλιο Πιπέργια (έπαθε διάστρεμα στο 2-2 σετ και αγωνίστηκε τραυματίας στο 5ο σετ) καθώς ο Γιάννης Χαριτωνίδης είναι τραυματίας. Με καλή τακτική σε μπλοκ άμυνα και πρώτους σκόρερ τους Κυριακίδη, Μπέλο ο Άρης κατάφερε να πάρει το 2ο και το 3ο σετ και να πάρει τον πολύτιμο βαθμό. Ο Μπέλος αγωνίστηκε για τελευταία φορά με τον Άρη.

Η πρώτη διακοπή ρεύματος έγινε στο 4-1 του 1ου σετ και η δεύτερη στο 11-10 του 2ου σετ. Δεν επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα ενώ ήταν εντυπωσιακές οι ανατροπές στο σκορ στο 2ο, 3ο και 4ο σετ.

Στο 1ο σετ ο Παμβοχαϊκός επικράτησε εύκολα όταν ο Κανέλλος με το σερβίς του πήγε στο 16-15 και έφυγε στο 23-15. Ο Παμβοχαϊκός έδειξε πως θα μπορούσε να πάρει εύκολα τη νίκη, όμως, ο Άρης έπαιξε ελεύθερα και με καλή άμυνα γύρισε πολλές κόντρα επιθέσεις.

Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 16-14 και ο Άρης το πήρε με 25-23. Οι κιτρινόμαυροι ισοφάρισαν 17-17 και στο 19-19 πήραν δύο καθοριστικούς πόντους από μπλοκ και ξέφυγαν με διαφορά +2 την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος του σετ.

Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 16-11 αλλά ο Άρης με μίνι σερί 3-0 μείωσε 16-14 και κατάφερε να ισοφαρίσει 20-20. Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με τον Ασπιώτη 23-22, αλλά ο Άρης με δύο ωραίες άμυνες πέρασε μπροστά 24-23 και πήρε το σετ 26-24.

Στο 4ο σετ ο Άρης προηγήθηκε 8-5, 9-6 και 11-9 και έδειξε ικανός ακόμα και για το τρίποντο. Μάλιστα χάθηκαν τρεις “κόντρα μπάλες για να αυξηθεί κι άλλο η διαφορά, όμως, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το σερβίς και την υποδοχή τους και με αντεπίθεση διαρκείας με Ασπιώτη, Κανέλλο, Στεβάνοβιτς γύρισαν τον αγώνα. Με σερί 4-0 ξέφυγαν 15-12 και με 17-13, 21-15 οδήγησαν τον αγώνα στο 5ο σετ.

Στο τάι μπρέικ το 6-6 έγινε 10-6 με άσσους του Κανέλλου και επίθεση του Ασπιώτη για τον Παμβοχαϊκό με σερί 4-0 και έτσι η ομάδα της Βόχας πήρε τη νίκη.

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 14 άσσους, 55 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-16, 23-25, 24-26, 25-20, 15-8).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 5 (1/4 επ, 4 μπλοκ), Ασπιώτης 25 (25/45 επ), Στεφάνοβιτς 13 (7/14 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοικ, 69% υπ – 38% άριστες), Παπαδόπουλος 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ), Κανέλλος 14 (5/13 επ, 3 άσσοι, 6 μπλοκ), Νέμεθ 19 (12/27 επ, 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ – 36% άριστες) / Ζήσης (λ, 68% υπ – 43% άριστες), Δρογκάρης, Γεωργίου 1 (1 άσσος).

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 20 (14/33 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 61% υπ – 39% άριστες), Μαυροβουνιώτης 8 (7/21 επ, 1 μπλοκ, 72% υπ – 47% άριστες), Πιπέργιας 4 (2/2 επ, 2 άσσοι), Ντόχερτι 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ), Μπέλος 18 (18/36 επ), Στίγγας 9 (6/20 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 61% υπ – 44% άριστες), Χατζηπαραδείσης.