Στην 4άδα η Κηφισιά επικράτησε τη ΜΕΝΤ

Την έβδομη νίκη της στο πρωτάθλημα Volleyleague σημείωσε η Κηφισιά επικρατωντας με 3-0 σετ της ΜΕΝΤ σε αγώνα για την 11η αγωνιστική.

Η Κηφισιά διατήρησε το αήττητο στην έδρα της σε όλο τον Α΄ γύρο, ανέβηκε στους 21 βαθμούς και διατήρησε τη θέση της εντός των… τειχών της προνομιούχου τετράδας της βαθμολογίας. Η ΜΕΝΤ αντίθετα γνώρισε την έβδομη ήττα της στο πρωτάθλημα και έμεινε καθηλωμένη στους 12 βαθμούς και στην 9η θέση της βαθμολογίας με την ολοκλήρωση του Α΄γύρου.

Η Κηφισιά παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Φερέρα είχε ξεκάθαρη υπεροχή σε όλους τους τομείς και ειδικά στο σερβίς. Είχε προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήρε δίκαια τη νίκη. Πρωταγωνιστής της ήταν ο Όλεγκ Κόβαλτσουκ ο οποίος αυτή τη φορά αγωνίστηκε ακραίος και αποδείχτηκε κάτι παραπάνω από χρήσιμος. Ο Γιοβάνοβιτς έπιασε αποτελεσματικότητα στην επίθεση 65%, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Ρουμελιωτάκης. Από τη ΜΕΝΤ που αγωνίστηκε χωρίς τους Γκόρτσανιουκ, Σφενδυλάκη ξεχώρισαν οι Σακόγλου, Χατζηηλιάδης.

Ο αγώνας ξεκίνησε με έναν πόντο… από το λίμπερο της Κηφισιάς, Κώστα Ταμπουρατζή, ενώ το 5-2 έγινε από τα σερβίς του Κόβαλτσουκ. Η ΜΕΝΤ ισοφάρισε 7-7 με τα μπλοκ Σακόγλου, Αντιφάκου, αλλά ο ΑΟΚ με μίνι σερί 3-0 από τα σερβίς του Γιοβάνοβιτς ξέφυγε 12-9. Ακολούθησαν δυνατές μάχες στο φιλέ με τη ΜΕΝΤ να ισορροπεί τον αγώνα αλλά να μένει σταθερά πίσω στο σκορ με 17-14 και 18-16. Εκεί ο Γιοβάνοβιτς πήρε δύο άσσους, ο Μπίσετ κάρφωσε άουτ και ο Ρουμελιωτάκης εκτόξευσε το σερί στο 4-0 (22-16). Το σετ τελείωσε με 25-20.

Ο ΑΟΚ μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ με προβάδισμα 4-1, αλλά με τους Μπίσετ και Χατζηηλιάδη η ΜΕΝΤ απάντησε και με άσσο του Χρυσάφη προηγήθηκε 10-8. Η Κηφισιά απάντησε με σερί 4-0 παίρνοντας πάλι το προβάδισμα με 12-10. Με αποτελεσματικό μπλοκ, βελτιωμένη επίθεση και καλές άμυνες η διαφορά άνοιξε στο 19-13 και 22-15 και ολοκληρώθηκε με 25-28 για το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ τα πάντα κρίθηκαν στο 7-4 όταν ο Νικολάκης πήγε στο σερβίς και με διαδοχικά λάθη των παικτών του Σπύρου Γκολίτση έγινε σερι 7-0 για το 14-4 και μέχρι το τέλος οι κηφισιώτες κράτησαν τη διαφορά και πήραν τη νίκη.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-18, 25-15)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 7 (4/11 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ – 20% άριστες), Σουλτανόπουλος 4 (4/6 επ), Παπαγγελόπουλος 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 14 (12/16 επ, 2 μπλοκ, 83% υπ – 52% άριστες), Γιοβάνοβιτς 19 (17/26 επ, 2 άσσοι) / Ταμπουρατζής (λ, 80% υπ – 50% άριστες), Όστιν.

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 12 (11/19 επ, 1 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 9 (8/25 επ, 1 άσσος, 56% υπ – 12% άριστες), Μπίσετ 8 (5/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πάρις 1 (1 μπλοκ), Αντιφάκος 7 (3/4 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μάντζιος 1 (1/2 επ, 57% υπ – 43% άριστες) / Αντωνιάδης (λ, 90% υπ – 40% άριστες), Παντίρης, Χρυσαφής 1 (1 άσσος, 56% υπ – 22% άριστες), Παπαπαναγιώτου 1 (1/1 επ).