Πήρε εκδίκηση η «Κυρία»!

Η Γιουβέντους “άλωσε” το “σπίτι” της Νάπολι και με σκορ 3-1 πήρε εκδίκηση για τον χαμένο τελικό του Σούπερ Καπ πριν από τρεις εβδομάδες στο Κατάρ επικρατώντας για πρώτη φορά στο “Σαν Πάολο” μετά από 15 χρόνια! Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι χρειάστηκε ουσιαστικά μόνο δύο φάσεις σε ολόκληρο το ματς για να πετύχει δύο γκολ και να φύγει με το “διπλό” από το “Σαν Πάολο”, με το οποίο αποσπάστηκε τρεις βαθμούς από την δεύτερη Ρόμα και… δεκατρείς από τους “παρτενοπέι”.
Στην πρώτη και μοναδική ευκαιρία της στο πρώτο ημίχρονο η “Γηραιά Κυρία” άνοιξε το σκορ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0. Στο 29′ και μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Νάπολι, ο Πολ Πογμπά έπιασε “ξερό” σουτ στην κίνηση κι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Καμπράλ. Λίγα λεπτά νωρίτερα, στο 18′, οι παίκτες του Μπενίτεθ είχαν χάσει μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ντε Γκουζμάν βρέθηκε απέναντι από τον Μπουφόν όμως, σούταρε απελπιστικά άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με την οποία έπεσε η αυλαία της 18ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο η Γιουβέντους έδωσε χώρο στη Νάπολι και… το πλήρωσε. Στο 64′ και μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μπρίτος βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας της Γιουβέντους και με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Μπουφόν για την ισοφάριση.
Η απάντηση όμως των “μπιανκονέρι” ήταν άμεση. Στο 69′ ο Πίρλο εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Κάσερες έφυγε από κανονική θέση και με πλασέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του “παγώνοντας” την έδρα της Νάπολι. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν δικαιολογημένα για γκολ που δεν μέτρησε καθώς ο διαιτητής είδε επιθετικό φάουλ του Κουλιμπαλί στον Μπουφόν.
Στις καθυστερήσεις του αγώνα η Νάπολι πίεσε και αφού έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ιγκουαΐν στην επόμενη φάση δέχτηκε και τρίτο γκολ με τον Αρτούρο Βιντάλ, ο οποίος “σφράγισε” τη μεγάλη νίκη της “Κυρίας”.
Το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής
Σάββατο 10/1 Σασουόλο-Ουντινέζε 1-1 (15΄ Τζάτζα – 26΄ Τερό) Τορίνο-Μίλαν 1-1 (81΄ Γκλίκ – 3΄ Μενέζ (πεν.)
Κυριακή 11/1 Ίντερ-Τζένοα 3-1 (12′ Παλάσιο, 39′ Ικάρντι, 88′ Βίντιτς-85′ Ίτσο) Αταλάντα-Κιέβο 1-0 (72’ Ζαπακόστα) Κάλιαρι-Τσεζένα 2-1 (11’ Πέδρο, 27’ Ντονσά – 89’ Μπριέντσα) Φιορεντίνα-Παλέρμο 4-3 (20’ Πασκουάλ, 52’ Μπασαντα, 64’ Κουαδράδο, 74’ Χοακιν – 59’, 61’ Κεζόν, 81’ Μπελότι) Ρόμα-Λάτσιο 2-2 (48’, 64’ Τότι – 25’ Μάουρι, 29’ Άντερσον) Σαμπντόρια-Έμπολι 1-0 (49’ Έντερ) Βερόνα-Πάρμα 3-1 (39’ Σάλα, 72’ Τόνι, 90’+1’ πεν. Βαλότι – 64’ Λόντι) Νάπολι-Γιουβέντους 1-3 (64′ Μπρίτος – 29′ Πογμπά, 69′ Κάσερες, 90’+4′ Βιντάλ)
Η βαθμολογία1. ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ 432. ΡΟΜΑ 403. ΛΑΤΣΙΟ 314. ΝΑΠΟΛΙ 305. ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ 306. ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ 277. ΤΖΕΝΟΑ 278. ΜΙΛΑΝ 269. ΠΑΛΕΡΜΟ 2510. ΙΝΤΕΡ 2511. ΣΑΣΟΥΟΛΟ 2412. ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ 2313. ΒΕΡΟΝΑ 2114. ΤΟΡΙΝΟ 1915. ΕΜΠΟΛΙ 1816. ΚΙΕΒΟ 1817. ΑΤΑΛΑΝΤΑ 1718. ΚΑΛΙΑΡΙ 1519. ΠΑΡΜΑ 1020. ΤΣΕΖΕΝΑ 9
Η επόμενη (19η) αγωνιστική
Σάββατο 17/1Έμπολι-Ίντερ (19:00) Παλέρμο-Ρόμα (21:45)Κυριακή 18/1Λάτσιο-Νάπολι (13:30) Μίλαν-Αταλάντα (16:00) Τσεζένα-Τορίνο (16:00) Κιέβο-Φιορεντίνα (16:00) Τζένοα-Σασουόλο (16:00) Πάρμα-Σαμπντόρια (16:00) Ουντινέζε-Κάλιαρι (16:00) Γιουβέντους-Βερόνα (21:45)