Μίλησε η κρητική ψυχή…

Για 90 λεπτά οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ άφησαν στην άκρη τα προβλήματα που ταλανίζουν το σύλλογο και απέδειξαν εντός αγωνιστικού χώρου πως… “τα κουρέλια τραγουδούν ακόμα”. Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου “διέλυσε” με 4-0 τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκρισή της στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας ακόμα κι αν… δεν “κατέβει” στη ρεβάνς του “Γεντί Κουλέ” την ερχόμενη εβδομάδα.

Με μόλις 14 παίκτες στην αποστολή ο ΟΦΗ έδειξε από νωρίς τις “άγριες” διαθέσεις του στον βαρύ αγωνιστικό χώρου του γηπέδου της Κομοτηνής. Ουσιαστικά στην πρώτη ευκαιρία του στο ματς άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό. Μετά από προσωπική ενέργεια και σουτ ο Λαμπρόπουλος έστειλε αρχικά την μπάλα στο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίκτυα του Πασχαλάκη για το 1-0. Επτά λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ όταν ο Μερεμπασβίλι μπήκε με την άνεσή του στην περιοχή και με ωραίο σουτ “έγραψε”  το 2-0. Ο καταιγισμός συνεχίστηκε και στο 30′ ο Τζορτζ έφυγε στην κόντρα, πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα του Πανθρακικού κι έστειλε την μπάλα εντός της ανυπεράσπιστης εστίας. Ο “χορός” των γκολ για τους κρητικούς ολοκληρώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο όταν στο 57′ ο Κουτσιανικούλης “σέρβιρε’ στον Τζορτζ, ο οποίος σκόραρε και δεύτερη φορά για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.