Το Μαρκόπουλο «γκρέμισε» τον Παναθηναϊκό

Ο αήττητος και χωρίς απώλειες με το τέλος του πρώτου γύρου Παναθηναϊκός, μέσα στις δύο πρώτες αγωνιστικές του 2015 έχασε τέσσερις βαθμούς καθώς μετά την ήττα από τον Πανναξιακό στη Νάξο, λύγισε στο τάι μπρέικ το μαχητικό Μαρκόπουλο που πήρε ένα σημαντικό βαθμό στη μάχη της παραμονής ωστόσο έχασε την Σμουτζ (η πρώτη εκτίμηση κάνει λόγο για ρήξη αχίλλειου τένοντα).

Αυτό το αποτέλεσμα έφερε για πρώτη φορά από την αρχή της σεζόν μόνο πρώτο στη βαθμολογία τον Ολυμπιακό, που είχε επικρατήσει την Παρασκευή με 3-0 των Μακεδόνων.

Το παιχνίδι είχε τρομερό ενδιαφέρον στα τρία πρώτα σετ με το Μαρκόπουλο να ξεκινάει καλύτερα ωστόσο ο ΠΑΟ μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγήθηκε με 18-21. Το Μαρκόπουλο πήρε την αλλαγή και με την Γιαννέλου στο σερβίς το σκορ έγινε 23-21, με τις πράσινες να ισοφαρίζουν 23-23, αλλά στο 25-25 επίθεση της Σμουτς και μπλοκ της Γιαννέλου στην Μερτέκη έγινε το 1-0.

Στο β’ σετ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα (3-5, 5-9, 8-12, 11-15), με το Μαρκόπουλο να ισοφαρίζει 17-17, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Ρούση ο ΠΑΟ έτρεξε ένα σερί 0-8 για το 1-1 ενώ στο 17-23 η Σμουτς πάτησε άσχημα το πόδι της στην εκκίνηση της για επίθεση κι όπως προαναφέραμε οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για ρήξη χιαστού.

Στο τρίτο σετ έκανε ντεμπούτο η 19άχρονη Σκοπιανή διαγώνια Γιάνκοβα με τον Παναθηναϊκό να έχει τον πλήρη έλεγχο μέχρι το 13-18. Σε εκείνο το σημείο τα σερβίς της Ψωμά έφεραν το σκορ στο 17-18 και το ματς έγινε ντέρμπι. Μάλιστα το Μαρκόπουλο μετέτρεψε το 18-20 σε 22-20 με άσο της Γιάνκοβα και έφτασε στο 24-22 με νέο άσο της Λιάγκο. Η Βίλκου με μπλοκ στην Ψωμά έσπασε το πρώτο σετ μπλοκ, η Καββαδία το δεύτερο όμως στο 26-25 η Ψωμά με μπλοκ στην Καββαδία έδωσε το σετ στην ομάδα της και γκρέμισε τον ΠΑΟ από την κορυφή.

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως ο Παναθηναϊκός δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Μαρκόπουλο και κατακτώντας με ευκολία τα δύο επόμενα σετ πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 27-25, 17-25, 27-25, 9-25, 4-15