Διπλό στην Πόλη με buzzer beater η Μακάμπι

Η Μακάμπι τα βρήκε “μπαστούνια” απέναντι στη Γαλατασαράι στο “Αμπντί Ιπεκτσί”, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη στην παράταση με 97-94.

Οι Τούρκοι αν και δεν μπήκαν καλά στο ματς, κατάφεραν με ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο να πάρουν το πάνω χέρι, διεκδικώντας με αξιώσεις τη νίκη μέχρι το τέλος. Τελικά το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, με τους Ισραηλινούς να φτάνουν στην επικράτηση μετά από ένα σουτ του Πάγκο και τρίποντο σε νεκρό χρόνο στο έξτρα πεντάλεπτο.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντέβιν Σμιθ με 24 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ ο Τζέρεμι Πάργκο τον ακολούθησε σε απόδοση συμπληρώνοντας 17 πόντους. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Έρτσεγκ ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 29 πόντους.

Η Μακάμπι με τη νίκη της αυτή έφτασε τις πέντε σε έξι παιχνίδια (έχει ηττηθεί μόνο στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό), ενώ η Γαλατά γνώρισε την 4η ήττα της.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 49-44, 64-63, 85-85(κ.α), 94-97

Γαλατάσαραϊ: Κάρτερ 14(1τρ, 8ρ), Γιανγκ 11(6ρ), Έρτσεγκ 29(3/7τρ, 7ρ), Γιονλούμ, Πότσιους 5(1), Νικόλοφ, Μάριτς 2, Γκιουλέρ 13(1/7τρ, 4ασ), Αρσλάν 20(3/9τρ), Ουράλ

Μακάμπι: Πάργκο 17(3/9τρ, 5ρ), Χέινς 4, Σμιθ 24(5/8τρ, 4ρ, 4ασ), Ραντλ 8(5ρ), Λίναρτ 2, Τάιους 4(8ρ), Οχαγιόν 8(1τρ, 5ρ, 6ασ), Λάντεσμπεργκ 14(3/5τρ), Σχορτσανίτης 12(5/5δ), Αλεξάντερ 4