Ηττήθηκε και στην Ιταλία ο ΠΑΟΚ

Την 5η του ήττα στον 10ο όμιλο του Eurocup γνώρισε ο ΠΑΟΚ, ολοκληρώνοντας το φετινό ευρωπαϊκό του ταξίδι. Οι Θεσσαλονικείς έχασαν 78-70 από την Καντού στην Ιταλία, για την 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των “32”, και “αποχαιρέτησαν” τη διοργάνωση.

Ο ΠΑΟΚ είχε εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο και τελείωσε στη πρώτη περίοδο με επτά ασίστ, ένα λάθος αλλά και 6/16 προσπάθειες. Όντουμ και Βον ήταν οι βασικοί εκτελεστές της ελληνικής ομάδας, καθώς ο πρώτος έδωσε έτοιμα καλάθια στον Βον και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-10 με την συμπλήρωσε τριών λεπτών αγώνα, ενώ διατήρησε το προβάδισμα και στο τέλος της περιόδου (16-19).

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με τρία εύστοχα τρίποντα από τους Κάρτερ, Λάνγκφορντ και Λιάπη, προηγήθηκε με 19-25 (12΄), αλλά εκεί έχασε τη συνέπειά της στην άμυνα. Έδωσε το δικαίωμα στους Ιταλούς να τρέξουν στο transition game και να μειώσουν την διαφορά.

Επιθετικά, ο Λάνγκφορντ έδωσε λύσεις, όπως όμως και ο Τζόνσον για την Καντού που ισορρόπησε τη κατάσταση (33-33), τρία λεπτά πριν το τέλος. Εκεί ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, απάντησε με δικό τους επιμέρους σκορ 9-2, προηγήθηκε με 42-35 έπειτα από καλάθι του Μαρκ Κάρτερ, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με καλάθι από τον Σερμαντίνι (37-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ διατήρησε τη πρωτοπορία στο σκορ βασιζόμενος στην καλή άμυνά του (46-50, 25’). Οι Αμερικανοί του Δικεφάλου βρήκαν συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Μιχάλη Λιάπη(49-55, 27’) και πάλι όμως ο Τζόνσον φρόντισε να αλλάξει τις ισορροπίες του αγώνα και η Καντού απάντησε με 9-0 σερί και προηγήθηκε με 58-55 στο τέλος της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του αγώνα στη τελευταία περίοδο και προηγήθηκε με 64-57 (37’). Ο ΠΑΟΚ έμεινε χωρίς πόντο για πέντε λεπτά στη 3η περίοδο και η διαφορά έφτασε στο +11 (68-57, 35’), καθώς η Καντού είχε τις λύσεις με τον Μπούβα. Το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου απάντησε με επιμέρους σκορ 6-1, μείωσε σε 69-63 (37’), αλλά έχοντας χάσει τον ρυθμό του δεν κατάφερε την ανατροπή και οι Ιταλοί πανηγύρισαν τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup καθώς είχαν το πλεονέκτημα έναντι της Λιμόζ στο goal average.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-42, 58-55, 78-70

Καντού (Σακριπάντι): Τζόνσον- Όντομ 21 (1), Αμπάς 12 (2), Λαγκάνα, Τζόουνς 8 (1), Σερμαντίνι 8, Χόλις 3 (1), Μπούβα 9 (1), Τζεντίλε 9 (1), Γουίλιαμς 8.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 17 (2), Λιάπης 8 (2), Κάρτερ 5, Τσόχλας 2, Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Κώττας 2, Οντουμ 13 (2), Βον 15, Σαλούστρος.