Τρίτωσε τις νίκες η Λαμία, 3-2 την Κηφισιά

Πήρε φόρα η Λαμία στο πρωτάθλημα σημειώνοντας την τρίτη εντός έδρας νίκη και μάλιστα επί της Κηφισιάς με 3-2 σετ. Με το πολύτιμο δίποντο η Λαμία ισοβαθμεί πλέον με την ΑΕΚ στην 11η θέση με 9 βαθμούς (η Ένωση έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία) και μαζί πλησίασαν τον Άρη αλλά και τη ΜΕΝΤ «φουντώνοντας» τη μάχη για την παραμονή.

Ο αγώνας στο «Χαλκιοπούλειο» είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, ειδικά στο 3ο σετ που η Λαμία προηγήθηκε μέχρι τα μισά του σετ αλλά η Κηφισιά πήρε το προβάδισμα. Με καλό σερβίς και πρωταγωνιστές τους Τεσέιρα, Μίσιτς κατάφερε να λυγίσει τη μαχητική Κηφισιά η οποία για άλλο ένα ματς εκτός έδρας έδειξε αδυναμίες.

Τα σετ: 3-2 (25-18, 15-25, 21-25, 25-17, 15-11)

ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Γκιμαράες 12 (10/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 83% υπ – 56% άριστες), Τεσέιρα 15 (14/28 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ – 21% άριστες), Χήρας 6 (3/10 επ, 3 μπλοκ), Ντε Σόουζα 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Μίσιτς 19 (14/28 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 71% υπ – 25% άριστες), Βλαχόπουλος, Κουτσονίκας, Καββαδάς 1 (1/2 επ, 25% υπ – 25% άριστες)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Σουλτανόπουλος 9 (7/10 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (5/13 επ, 3 μπλοκ), Φερρέρα 12 (8/19 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 87% υπ – 40% άριστες), Ρουμελιωτάκης 10 (10/23 επ, 91% υπ – 64% άριστες), Γιοβάνοβιτς 26 (21/43 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 65% υπ – 31% άριστες), Χατζηπροδρόμου, Κόβαλτσουκ 3 (3/6 επ, 57% υπ – 29% άριστες), Σούρδι, Κάπελλας, Ρούσσης.