Πήρε το ντέρμπι η Παναχαϊκή, «τρίποντο» ο Ολυμπιακός

Σπουδαίο “διπλό” στην έδρα της Ερμιονίδας πανηγύρισε η Παναχαϊκή. Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε με σκορ 2-0 στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής στο Νότιο Όμιλο και εδραιώθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας με 35 βαθμούς, μειώνοντας έστω και προσωρινά τη διαφορά της από την πρωτοπόρο ΑΕΚ στους 6 βαθμούς. Στο 68′ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπουντόπουλο και εννιά λεπτά αργότερα ο Κυβελίδης “σφράγισε” το σπουδαίο “τρίποντο” για την ομάδα του.
Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα “σκαρφάλωσε” ο Παναιγιάλειος μετά από την εντός έδρας νίκη του με 1-0 επί του Αλίμου με σκόρερ τον Φουρτάδο στο 34′ ενώ βαθμολογική ανάσα πήρε η Επισκοπή. Οι κρητικοί έφυγαν με το “τρίποντο” από την έδρα του Ηρακλή Ψαχνών με 3-1 και έφτασαν στους 11 βαθμούς. Σκόρερ των δύο πρώτων γκολ ο Νικόλτσης στο 40′ και στο 75′ ενώ ο Ηρακλής είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ράντι. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο
Σε τροχιά play offs μπήκε για τα καλά ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι Θεσσαλοί επικράτησαν επί του Αγροτικού Αστέρα με 3-1 και “έπιασαν” τη Λάρισα στην 4η θέση της βαθμολογίας του Βορείου Ομίλου. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Διαμαντόπουλος άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό και στο 42′ ο Γιαλούσης “έγραψε” το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά στο ματς με το γκολ του Στεφανίδη στο 64′ όμως, στο 79′ και πάλι ο Γιαλούσης σκόραρε για το τελικό 3-1.
Καταιγιστική ήταν η Αναγέννηση Καρδίτσας, η οποία “διέλυσε” τον ουραγό της βαθμολογίας Φωκικό με 4-0 ενώ η Λαμία επικράτησε εύκολα του Εθνικού Σερρών με 2-0. Νίκη και για τον Τύρναβο με 1-0 επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς.
Το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής
ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Κυριακή 15/2Χανιά – Πανηλειακός 3-0 (α.α.)Ηρακλής Ψαχνών – Επισκοπή 1-2 (65′ Ραντι – 40′, 75′ Νικόλτσης)Παναιγιάλειος – Άλιμος 1-0 (34′ Φουρτάδο)Ερμιονίδα – Παναχαϊκή 0-2 (68′ Μπουντόπουλος, 77′ Κυβελίδης)ΑΕΚ – Αχαρναϊκός 18:00
Δευτέρα 16/2Απόλλων Σμύρνης – Καλλιθέα
Ρεπό: Φωστήρας
ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Παρασκευή 13/2Πιερικός – ΑΕΛ 0-0
Κυριακή 15/2Λαμία – Εθνικός Σερρών 2-0 (7′ Νεόφυτος, 22′ Φατιόν)Αναγέννηση Καρδίτσας – Φωκικός 4-0 (33′ Τζέκος, 38′ Μαυρίας, 54′ Γκουγκούδης, 69′ Ευαγγελιδάκης)Ολυμπιακός Βόλου – Αγροτικός Αστέρας 3-1 (2′ Διαμαντόπουλος, 42′, 79′ Γιαλούσης – 64′ Στεφανίδης)Τύρναβος – Απόλλων 1926 1-0 (21′ Παπασάββας)