Ο παλιός είναι αλλιώς…

Ο παλιός είναι αλλιώς και ο πρωταθλητής Ελλάδας Παναθηναϊκός με «όπλα» την μεγαλύτερη εμπειρία και το «βάθος» πάγκου του νίκησε την ανερχόμενη δύναμη ΑΕΚ με 70-62 στην κοινή έδρα τους, το ΟΑΚΑ μπροστά σε 7.000 φίλους της Ένωσης.
Η Ένωση οδήγησε το πρώτο ημίχρονο σε χαμηλό τέμπο και τελείωσε το πρώτο μέρος με ισχνό προβάδισμα (28-27), όμως, στο δεύτερο, οι «πράσινοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και τον ρυθμό του αγώνα. Κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να ξεφύγουν στο σκορ και να φτάσουν σχετικά εύκολα στην επικράτηση.
Η ΑΕΚ αρχικά επέβαλλε χαμηλό τέμπο στον αγώνα και με τρίποντο του Καρλ Ίνγκλις προηγήθηκε με 7-1 λίγο πριν το 4’. Με την είσοδο του ΝτεΜάρκους Νέλσον, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και δημιούργησε προϋποθέσεις για εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Με επιμέρους σκορ 14-4 στο τελευταίο πεντάλεπτο οι «πράσινοι» τελείωσαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 4 πόντων (15-11).
Η Ένωση με τους Ντελινικάιτις, Σάκοτα και Σαρικόπουλου να έρχονται από τον πάγκο βελτίωσε την άμυνα της και με επιμέρους σκορ 6-1 μετέτρεψε το 19-15 υπέρ του Παναθηναϊκού του 14’ και 21-20 υπέρ της 4’ και 25’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με δύο καλάθια του Μπατίστα οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 27-24 λίγο πριν το 18’, αλλά με τρίποντο του Κασελάκη και μια βολή του Παπαντωνίου η ΑΕΚ τελείωσε το πρώτο μέρος με ισχνό προβάδισμα (28-27).
Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με περισσότερη ενέργεια στην άμυνα και συγκέντρωση στην επίθεση και κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο, που τελείωσε με υπέρ του επιμέρους σκορ 23-11. Με δύο τρίποντα των Γκιστ, Γιάνκοβιτς οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 33-28 πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο στο δεύτερο μέρος και με σερί 8-0 με τέσσερις πόντους του Γκιστ, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (41-30) με 4’ και 36’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και με σερί 7-0 με τέσσερις βολές των Χέρστον, Μενσά-Μπονσού και τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου κατέβασε την διαφορά στους 4 (41-37) 2’ και 38’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.
Ο Παναθηναϊκός με τους Γκιστ, Σλότερ να πρωταγωνιστούν απάντησε με δικό του σερί 6-0 και έφερε την διαφορά πάλι σε διψήφιο επίπεδο (47-38) στο 29’ και με καλάθι του Σλότερ στην εκπνοή της περιόδου, τελείωσε το δεκάλεπτο στο +11 (50-39).
Με πέντε ακόμη πόντους του Σλότερ και λέι απ του Γιάνκοβιτς, οι «πράσινοι» ανέβασαν την διαφορά στους 14 (57-43) λίγο μετά το 33’ και ουσιαστικά «καθάρισαν» τον αγώνα όταν ξέφυγαν με 16 (61-45) με τρεις πόντους του Φώτση και μια βολή του Μπατίστα 5’ και 25’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Με οκτώ πόντους του Ντούσαν Σάκοτα στην συνέχεια και έως το τέλος του αγώνα η ΑΕΚ κατέβασε την διαφορά σε μονοψήφιο επίπεδο.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 1, Ντελινινκάιτις 2, Σάκοτα 12 (2), Κασελάκης 5 (1), Πολυτάρχου, Χέρστον 12 (1), Γουίλιαμσον, Σαρικόπουλος 4, Αθηναίου 5 (1), Μιλόσεβιτς, Μενσά-Μπονσού 18, Ίνγκλις 3 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 12 (1), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης 3, Νέλσον 6, Παππάς 2, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 8 (2), Γκιστ 13 (1), Μπατίστα 16, Παπαγιάννης.