Νίκη Ολυμπιακού σε μεγάλο ντέρμπι!

Σε ντέρμπι από τα παλιά ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο ΣΕΦ να νικήσει την ΑΕΚ με 83-77 για την 17η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση έκανε σημαντικό βήμα για να κατακτήσει την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου και το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέι οφ.
Ο Ολυμπιακός άρχισε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 7-1 (πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο) με 5 πόντους του Βασίλη Σπανούλη και 10-4 με τρίποντο του Όλιβερ Λαφαγιέτ λίγο μετά το 3’, αλλά πολύ γρήγορα η ΑΕΚ κατάφερε να δυσκολέψει με την άμυνα της την επίθεση των «ερυθρόλευκων», να σταματήσει το τρανζίσιον παιχνίδι τους, να σκοράρει απέναντι σε οργανωμένη άμυνα μέσα από την ρακέτα και όταν βρήκε ανοιχτό γήπεδο στον αιφνιδιασμό και γενικά να επιβάλλει τον ρυθμό της.
Με δύο τρίποντα των Γιάννη Αθηναίου, Καρλ Ίνγκλις, η Ένωση ισοφάρισε σε 11-11 λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο και με έξι πόντους του Ποπς Μενσά-Μπονσού προηγήθηκε με 20-16 1’ και 24’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 8-0 με δύο καλάθια του Οθέλο Χάντερ και τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι και προηγήθηκε με 24-20 στις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου.
Με δύο… πεταχτάρια του Γιώργου Πρίντεζη, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν και με 5 (28-23) με 6’ και 29’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ, ωστόσο, ήταν πολύ καλά «διαβασμένη» και παραγωγική στην επίθεση και παρότι η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε και με 6 (32-26) με δύο βολές του Μπράιαντ Ντάνστον 4’ και 35’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους, με δύο τρίποντα του Τόμας Ντελινικάιτις και δύο καλάθι του Ζήση Σαρικόπουλου προσπέρασε με 38-36 με ένα λεπτό να απομένει για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-39, 64-62, 83-77
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 3 (1), Χάντερ 4, Ντάνστον 8, Σπανούλης 21 (1τρ., 12 ασ.), Ντάρντεν 3 (1), Σλούκας 10, Λαφαγιέτ 6 (2), Λοτζέσκι 9 (3), Πρίντεζης 11, Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3.
ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Παπαντωνίου 3 (1), Ντελινινκάιτις 6 (2), Κασελάκης 3, Χέρστον 13 (1τρ., 10 ριμπ.), Ουίλιαμσον 1, Σαρικόπουλος 6, Αθηναίου 12 (3), Μιλόσεβιτς 1, Μενσά Μπονσού 24, Ίνγκλις 8 (1).