Με 10 πήρε το ντέρμπι η Μονακό

Με γκολ του Σίλβα στο 85ο λεπτό η Μονακό νίκησε εκτός έδρας τη Νίς με 1-0 στο ντέρμπι της Κυανής Ακτής. Οι Μονεγάσκοι έπαιζαν με 10 παικτές από τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+2), καθώς ο Αμπντενούρ pήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια με απευθείας κόκκινη κάρτα. Κλειστό ματς με την Μονακό στο τέλος να παίρνει τη νίκη με δέκα παίκτες.

Η Μονακό με την επιτυχία της αυτής, παίζοντας σ’ ένα ακόμα ματς κλειστά, επέστρεψε στις νίκες και με 43 βαθμούς πέρασε στην 4η θέση… Η γηπεδούχος έχασε το αήττητο σερί που είχε… χτίσει και έμεινε στους 34 πόντους, ούσα στην 9η θέση…

Οι συνθέσεις
ΝΙΣ: Χάσεν, Παλούν (43’ Γκομίς), Ζενεβό (46’ Κοζιέλο), Ντιαβαρά, Αμαβί, Μεντί, Χουλτ, Κάρλος Εντουάρντο, Βερκότερεν (65’ Μποσέτι), Εϊσερίκ, Πλεά.
ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Κουρζάβα (35’ Τραορέ), Γουάλας, Αμπντενούρ, Φαμπίνιο, Τουλαλάν, Μουτίνιο, Κοντόγκμπια, Καράσκο, Καρβάλιο (76’ Μαρτιάλ), Μπερμπάτοφ (58’ Σίλβα).