Στο Κίεβο οι Νέοι του Ολυμπιακού

Η ώρα της Ευρώπης πλησιάζει για την ομάδα Νέων του Ολυμπιακού. Οι “ερυθρόλευκοι” θα κυνηγήσουν το πρωί της Καθαράς Δευτέρας στο Κίεβο κόντρα στην Σαχτάρ την πρόκριση στους “8” του Youth League γνωρίζοντας πως η αποστολή τους είναι δύσκολη.

Στην ιστοσελίδα του Ολυμπιακού «ανέβηκαν» κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία σχετικά με την πορεία στη διοργάνωση.

1. Ο Ολυμπιακός έχει δώσει 12 παιχνίδια στο Youth League, αφού η ομάδα συμμετείχε και στους ομίλους της αγωνιστικής περιόδου 2013-14. Το παιχνίδι στην Ουκρανία θα είναι το 13ο. Η ομάδα του Πειραιά σε 12 αγώνες έχει 4 νίκες, 5 ισοπαλίες και 3 ήττες.

2. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχουν αντιμετωπίσει ξανά σ’ επίσημο αγώνα ομάδα από την Ουκρανία. Οι αντίπαλοι τους προέρχονταν από την Ιταλία, την Γαλλία, την Ισπανία, την Πορτογαλία, την Σουηδία και το Βέλγιο.

3. Ο Νίκος Βέργος και ο Κώστας Γαρεφαλάκης είναι οι δυο παίκτες που έχουν σκοράρει στο Youth League και στις δυο περιόδους. Ο Βέργος έχει πετύχει 4 γκολ την περίοδο 2014-15 και ένα στη σεζόν 2013-14 και ο Γαρεφαλάκης 2 την περίοδο 2014-15 και ένα την 2013-14.

4. Ο Ολυμπιακός μαζί με την Μάνστεστερ Σίτι είναι οι μοναδικές ομάδες από τις 32 που συμμετείχαν στους ομίλους που έχουν απόλυτη επιτυχία στα εκτός έδρας παιχνίδια τους.

5. Η ομάδα του Πειραιά έχει δώσει και στο παρελθόν νοκ άουτ παιχνίδι τον Φεβρουάριο. Η διοργάνωση ήταν το Next Gen Series με τον Ολυμπιακό να κερδίζει με 2-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την φάση των «16».

6. Στο φετινό UEFA Youth League ο Ολυμπιακός έχει απόλυτη ισορροπία στο σκοράρισμα! Η ομάδα του Πειραιά έχει πετύχει 12 γκολ εκ των οποίων τα 6 στο πρώτο ημίχρονο και τα 6 στο δεύτερο.

7. Ο νεότερος ποδοσφαιριστής που έχει συμμετάσχει τη σεζόν 2014-15 σ’ αγώνα είναι ο Δημήτρης Νικολάου, ο οποίος είναι γεννημένος στις 13.8.1998.

8. Η μεγαλύτερη σ’ έκταση νίκη που έχει πετύχει ο Ολυμπιακός στη διοργάνωση ήταν αυτή επί της Γιουβέντους στο Τορίνο με σκορ 3-0. Ο αγώνας διεξήχθη στις 4.11.2014.

9. Ο Ολυμπιακός έχει εκπληκτικές επιδόσεις στα εκτός έδρας παιχνίδια στα δυο χρόνια του UEFA Youth League. Σε 6 αγώνες η ομάδα του Πειραιά έχει να επιδείξει 3 νίκες, 2 ισοπαλίες και μια μόλις ήττα.

10. Με τα τέσσερα γκολ που έχει δεχτεί η ομάδα στους αγώνες της φάσης των ομίλων της περιόδου 2014-15 διατηρεί την 2η καλύτερη επίδοση στη διοργάνωση.