Νίκες για Ανόρθωση και ΑΕΚ

Η Ανόρθωση επέστρεψε στις νίκες στο κυπριακό πρωτάθλημα, καθώς για την 21η αγωνιστική έφτασε στην επιτυχία με 1-0 εντός κόντρα στη Δόξα και έτσι είναι ξανά στην 3η θέση ισόβαθμη με την Ομόνοια. Στο -2 βρίσκεται η ΑΕΚ, μετά το 5-0 εντός κόντρα στον Εθνικό Άχνας (έπαιζε με 10 από το 19’), «κλειδώνοντας» την «εξάδα», ανάσα… για την Αγία Νάπα, με το 1-0 απέναντι στον Οθέλλο…

Η «κυρία» έμεινε αήττητη για 7η αγωνιστική (6-1-0), ενώ η Δόξα με την 4η σερί ήττα είναι στην τελευταία θέση. Η Ανόρθωση νίκησε με εκτέλεση πέναλτι του Εσμαέλ Γκονσάλβες στο 21’, ενώ στο 17’ είχαν χάσει πέναλτι οι φιλοξενούμενοι!

Η ΑΕΚ έμεινε αήττητη για τρίτη αγωνιστική (1-2-0) και… καθάρισε τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Εθνικό Άχνας, αλλά η φιλοξενούμενη έπαιζε με 10 παίκτες από το 19’. Ο Εθνικός Άχνας έμεινε για 7η αγωνιστική χωρίς νίκη (0-2-5).
Ο Ζουάν Τομάς έκανε στο 14’ το 1-0 και στο 19’ ο Ταλ είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα για την φιλοξενούμενη. Ο Βάντερ στο 23’ πέτυχε το 2-0, ενώ σκόραρε και ο Σκοπελίτη στο 43’. Η γηπεδούχος πέτυχε άλλο δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο με τους Μοντέιρο στο 59’ και Εγγλέζου στο 90’…

Η Αγία Νάπα επέστρεψε στις νίκες και με το 1-0 κόντρα στον Οθέλλο πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα» με την γηπεδούχο να πιάνει την αντίπαλό της στους 15 βαθμούς. Ο Οθέλλος δεν έχει νίκη για οκτώ αγωνιστικές (0-4-4). Για την φιλοξενούμενη στο 90’+5 είδε την κόκκινη κάρτα ο Τιάγκο Σάντος.

Αναλυτικά για την 21η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος έχουμε:
Σάββατο
Ερμής – Νέα Σαλαμίνα 3-1 (32′ Μανού, 50′ Μπρούνο Τούρκο, 72′ Τσίνα / 65′ Λαμπρόπουλος)
ΑΠΟΕΛ – Απόλλων 1-0 (90′ Νούνο Μοράις)
ΑΕΛ – Ομόνοια 0-1 (9′ Λεάντρο ντε Αλμέιδα)
Κυριακή
Αγία Νάπα – Οθέλλος 1-0 (62′ πέν. Τσούριουριτς)
ΑΕΚ – Εθνικός 5-0 (14′ Τζουάν Τομάς, 23′ Βάντερ, 43′ Σκοπελίτης, 59′ Μοντέιρο, 90′ Εγγλέζου)
Ανόρθωση – Δόξα 1-0 (21′ πέν. Εσμαέλ Γκονσάλβες)