Κεραυνός Μαρσελίνιο!

Ο Ατρόμητος με υπέροχο τέρμα του Μαρσελίνιο πέρασε από το Γεντί Κουλέ με 2-1 και βύθισε στην κατήφεια τον Εργοτέλη. Ο Ναπολεόνι το πρώτο γκολ.
Α’ Ημίχρονο: Ο Εργοτέλης άρχισε δυναμικά και απέκτησε νωρίς αριθμητικό πλεονέκτημα και την ευκαιρία να προηγηθεί. Η ανατροπή του Σολάρι από τον Λαζαρίδη ήταν καθαρό πέναλτι και παράλληλα οδήγησε στην αποβολή του κεντρικού αμυντικού του Ατρόμητου. Ο Σολάρι αξιοποίησε από την άσπρη βούλα το πέναλτι και όλα έμοιαζαν ιδανικά για τους Κρητικούς. Τελικά δεν ήταν. Ο Ατρόμητος με παίκτη λιγότερο πίεσε ασφυκτικά και για τα λεπτά που ακολούθησαν ήταν σαν να αγωνίζεται αυτός με παίκτη περισσότερο. Παρά την πολυπρόσωποη άμυνα οι Περιστεριώτες πάτησαν περιοχή του Εργοτέλη και αυτή η πίεση καρποφ΄ρησε στο 31′. Ο Κατσουράνης κράτησε την μπάλα εντός ορίων εκμεταλλυόμενος το λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων και την κατάλληλη στιγμή γύρισε για τον Ναπολεόνι, ο οποίος νίκησε με το κεφάλι τον Σαράνοφ (31′). Η άψογη συνεργασία του Ιταλού με τον Ουμπίδες απέφερε άλλη μία ευκαιρία, αλλά το τετ α τετ του Ναπολέονι σταμάτησε ο Σαράνοφ, ενώ στην επαναφορά ο Καράσκο σούταρε ψηλά άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Λυκογιάννη στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τις δύο ομάδες να έχουν ακόμα ένα 45λεπτο για να λύσουν τις διαφορές τους.
Β’ Ημίχρονο: Η επιθετικότητα του Ατρομήτου σταμάτησε στο δεύτερο μέρος. Ο Νιόπλιας και οι πάικτες του είδαν πιο ορθολογικά το παιχνίδι κατεβάζοντας ρυθμό, περιμένοντας περισσότερο τον Εργοτέλη.Έκλεισαν καλά τους διαδρόμους και δεν δέχτηκαν φάσεις. Στο 77′ η δεύτερη κίτρινη στον Μπόε (αποβολή) ισορρόπησε εκ νέου τα ριθμητικά δεδομένα. Και οι δύο ομάδες συνέχισαν με 10 και ο Ατρόμητος άρχισε να το ψάχνει περισσότερο στην επίθεση. Τελικά οι πάικτες του Νιόπλια δικαιώθηκαν με ένα υπέροχο τέρμα! Συνεργασία 4 παικτών με τον Κούρο να περνάει την τελική πάσα στον Μαρσελίνιο και τον Βραζιλιάνο με σουτ-κεραυνό να αφήνει άγαλμα τον Σαράνοφ για το 1-2!
Που κρίθηκε: Στην εντυπωσιακή τακτική προσέγγιση του ματς από τον Νιόπλια αλλά και στο γεγονός ότι ο Ατρόμητος χτύπησε την κατάλληλη στιγμή με ένα υπέροχο γκολ.
Παίκτης από χρυσάφι: Σίγουρα ο Μαρσελίνιο, ο οποίος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.
Η σφυρίχτρα: Χωρίς το μεγάλο λάθος έβγαλε το διαιτητικό τρίο το ματς. Σωστή η απόφαση καταλογισμού πέναλτι υπέρ του Εργοτέλη όπως και η κόκκινη κάρτα στον Λαζαρίδη
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Ματζουράκης): Σαράνοφ, Λουβιόν, Γκοργκς, Λυκογιάννης, Μποέ, Κοζορώνης (62′ Χαλκιαδάκης), Γιουσούφ, Ουλά, Σολάρι (81′ Τζίλας), Ολαϊτάν (69′ Καλέ), Ρέντζας
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ν. Νιόπλιας): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Κούρος, Δημούτσος, Κατσουράνης, Αγκουαζί (75′ Κοντοές), Ούμπιδες, Καράσκο (62′ Μαρσελίνιο), Ναπολεόνι
Γκολ: Σολάρι (πεν. 18′) – Ναπολεόνι (31′), Μαρσελίνιο (86′)
Κάρτες: Γιουσούφ (20′), Λουβιόν (29′), Μπόε Καν (36′) – Κυβρακίδης (10′), Φυτανίδης (45’+3′)
Κόκκινη: Λαζαρίδης (16′), Μπόε Καν (77′, δεύτερη κίτρινη)