Εκτός στα πέναλτι η Λίβερπουλ!

Στο γήπεδο που το 2005 η Λίβερπουλ έκανε μια από τις πιο σπουδαίες ανατροπές και σήκωσε το Τσάμπιονς Λιγκ στα πέναλτι κόντρα στη Μίλαν, οι «κόκκινοι» αυτή τη φορά έχασαν το εισιτήριο για τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ! Η αγγλική ομάδα έχασε με 5-4 στα πέναλτι από τη Μπεσίκτας στη ρεβάνς του 1-0 στο «Άνφιλντ» στο Ολυμπιακό στάδιο της Κωνσταντινούπολης, με τους «αετούς» να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα στο 72’, με τον αγώνα να διεξάγεται με χιονόνερο. Το 1-0 έμεινε και με την ολοκλήρωση της παράτασης, και έτσι οι δυο ομάδες έλυσαν τις… διαφορές τους από την «άσπρη βούλα»! Με τη Μπεσίκτας να ευστοχεί και στα πέντε, ενώ για την Λίβερπουλ έχασε το τελευταίο ο Λοβρέν…

Η Λίβερπουλ κρατούσε μέχρι το 72’ το 0-0, σε ματς που κυριάρχησαν η δύναμη και το πάθος, αλλά στο συγκεκριμένο λεπτό η Μπεσίκτας κατάφερε να σκοράρει… Κατάφερε να κάνει το 1-0 στο 72’ και έτσι οι «αετοί» έμειναν… ζωντανοί. Όπως είπαμε στην παράταση δεν είχαμε άλλο γκολ και στα πέναλτι η γηπεδούχος, με πολύ καλές εκτελέσεις από τους παίκτες της, έφτασε στη μεγάλη πρόκριση…
Οι συνθέσεις
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Γκιονέν, Κουρτουλούς, Φράνκο, Οπάρε, Σόσα (61’ Αρσλάν), Τόρε, Κάβλακ, Χάτσινσον, Ουισάλ, Μπα, Σαχάν (106’ Κογιουνλού).
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Τουρέ, Λόβρεν, Μορένο, Σκρτελ, Τσαν, Άλεν, Στέρλινγκ, Ίμπε (76’ Μανκίγιο), Στάριτζ (106’ Λάμπερτ), Μπαλοτέλι (82’ Λαλάνα).