Τούλσον και …τάβλα η Εφές

Με τρίποντο του Τούλσον σε νεκρό χρόνο η Μάλαγα νίκησε την Εφές με 93-90 και έκανε ακόμα πιο δύσκολη την προσπάθεια πρόκρισης της ομάδας του Ντούσαν Ίβκοβιτς.
Περισσότερα σε λίγο….
Συναρπαστκό φινάλε στην Ισπανία! Σε ματς θρίλερ η Μάλαγα νίκησε στην εκπνοή με τίποντο του Τούλσον την Εφές.
Μεγάλη προσπάθεια ανατροπής από την τουρκική ομάδα, αλλά παιδικά λάθη στην άμυνα στ πρώτο ημίχρονο που επέτρεψαν στην Μάλαγα να πετύχει 52 πόντους στο ημίχρονο!
Το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το απόλυτο ντέρμπι κι όσο περνούσαν τα λεπτά τόσο πιο αμφίρροπη γινόταν η υπόθεση νίκη.
1.30 πριν από το φινάλε ο Σάριτς αστόχησε σε δύο βολές, αλλά στην επόμενη επίθεση ο Γκάρμπριελ αστόχησε σε τρίποντο. Το ίδιο έκανε και ο Ντρέιπερ στην επόμενη επίθεση. Η Εφές είχε χάσει δύο φορές το δικαίωμα να περάσει μπροστά. Ο Στέφανσον με 2 βολές έκανε το 86-83 και ο Σάριτς με σουτ για δύο πόντους από τη γωνία έδωσε το φιλί της ζωής στην Εφές (86-85)
Η Μάλαγα αστόχησε στην επόμενη επίθεση, ο Περπέρογλου πήρε το ριμπάουντ, αλλά ο Σάριτς σπατάλησε την επίθεση και έκανε φάουλ στον Γκάμπριελ, ο οποίος ευστόχησε στις βολές (88-85). Απέμεναν 14 δεύτερα για την Εφές αλλά η Μάλαγα έκανε φάουλ στον Ερτέλ και το παιχνίδι 8α κρινόταν στις βολές. Ερτέλ και ακολούθως Τούλσον ευστόχησαν για το 90-87 με 10 δεύτερα στο ρολόι.
Ο Ερτέλ ευστόχησε σε μεγάλο τριποντο, καθώς οι Ισπανοί δεν πρόλαβαν να κάνουν φάουλ και ισοφάρισε σε 90-90 με 5.8 δεύτερα να απομένουν για εκδηλώσει επίθεση η Μάλαγα.
Ο Τούλσον πήρε την μπάλα στα χέρια του και με απίστευτο τρίποντο μπροστά στον Σάριτς από τα επτάμιση μέτρα χάρησε τη νίκη στην ομάδα του Πλάθα. Πλέον, η υπόθεση πρόκριση δυσκολεύει για την Εφές. Η ομάδα του Ίβκοβιτς θα παλέψει με την Λαμποράλ για την τέταρτη θέση.
Τα δεκάλεπτα: 22-15, 52-40, 63-60, 93-90
Μάλαγα: Γκάμπριελ 8, Μάρκοβιτς 2, Τούλσον 25 (3/7 τρ), Τόμας 8, Καράχοζιτς, Γκρέιντζερ 10, Βάθκεθ 2, Κουζμίνσκας 13, Στέφανσον 15, Γκριν 3, Γκολούμποβιτς 7.
Εφές: Μπαλμπάι, Οσμάν 3, Περπέρογλου 2, Σάριτς 10, Ντρέιπερ 9, Κρστιτς 14, Λάσμε 8, Κορκμάζ 10, Τζάνινγκ 7, Ερτέλ 23 (5ασ, 5ρ), Μπιέλιτσα 4.