Με 27 μπλοκ ο Εθνικός την Ορεστιάδα

Με όπλο το μπλοκ που του απέφερε 27 πόντους (αποτελεί ρεκόρ κατηγορίας) ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε 3-1 στην Ορεστιάδα τον τοπικό ΑΟΟ στο μεγάλο ντέρμπι του Έβρου για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague. Με τη νίκη αυτή ο Εθνικός έμεινε ισόβαθμος με τον Φοίνικα στην 3η θέση της βαθμολογίας και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες για είσοδο στην 4αδα. Μεγάλη εμφάνιση έκαναν οι Μιχάλι, Παπάζογλου με τον πρώτο να κερδίζει 10 πόντους από μπλοκ!

Η Ορεστιάδα προσπάθησε να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ ώστε να κάνει την ανατροπή αλλά οι παίκτες της δεν τα κατάφεραν σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και έπεσαν πάνω στο αδιαπέραστο μπλοκ του Εθνικού.

Ο Εθνικός ξεκίνησε πιο δυνατά, είχε σε όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ το πάνω χέρι στο σκορ και πήρε ένα προβάδισμα που έφτασε ακόμα και τους 9 πόντους (20-11). Έχοντας 8 μπλοκ κερδισμένα, σχεδόν αλάνθαστη άμυνα και με τη ψυχολογία με το μέρος τους, οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη έφτασαν με σχετική άνεση στο 18-25.

Το δεύτερο σετ ήταν σχεδόν μία επανάληψη του πρώτου. Με 7 κερδισμένα μπλοκ και τους Α. Δαλακούρα, Παπάζογλου και Μίχαλιε να υψώνουν κυριολεκτικά τοίχος προ του Λούνα, ο Εθνικός έφτασε εύκολα στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ, ενώ αξιοσημείωτη ήταν και η ευκολία με την οποία οι παίκτες του Μουστακίδη κράτησαν την αλλαγή. Από την άλλη μεριά ο προπονητής της Ορεστιάδας Κώστας Δεληκώστας, προσπάθησε με τις απαραίτητες αλλαγές να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του, χωρίς ωστόσο κάποιο αποτέλεσμα.

Με τη ψυχολογία να γέρνει προ το μέρος τους, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο τρίτο σετ έχοντας συνέχεια το προβάδισμα. Τα ατομικά λάθη των παικτών της Ορεστιάδας έφεραν στους γηπεδούχους κάποιον εκνευρισμό, ωστόσο στους τελευταίους πόντους του σετ έσπασαν την άμυνα του Εθνικού, βρέθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι μπροστά στο σκορ και πήραν τελικά το σετ με 25-23.

Το τέταρτο σετ όπως αναμενόταν πήγαινε σχεδόν πόντο-πόντο, με τους φιλάθλους της Ορεστιάδας να σηκώνονται κυριολεκτικά στο πόδι και να βοηθούν την ομάδα τους. Ωστόσο η ηρεμία και το εξαιρετικό μπλοκ των παικτών του Εθνικού, έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Σάκη Μουστακίδη, κερδίζοντας και το τέταρτο σετ με 23-25.

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 4 άσσους, 47 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους 43 επιθέσεις 27 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 20-25, 25-23, 23-25)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 3 (1/1επ, 2 μπλοκ), Λούνα 29 (25/57 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τόμσον 6 (3/9 επ, 3 μπλοκ), Γκιγιέρμε 12 (12/24επ, 41% υπ – 29% άριστες), Ποτολίδης 7 (3/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος, 4 (3/18 επ, 1 μπλοκ, 59% υπ -52% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ , 67% υπ -58% άριστες), Βλασακίδης, Διαμαντίδης, Πεντίδης

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 4 (2/11 επ, 2 μπλοκ, 63% υπ -47% άριστες), Μίχαλι 17 (7/9 επ, 10 μπλοκ), Παπάζογλου 11 (4/11 επ, 7 μπλοκ), Κασαμπαλής 7 2/4 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 14 (11/34 επ, 3 μπλοκ, 64% υπ -52% άριστες), Άντριτς 22 (16/40 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ)/ Δαρίδης (λ, 60% υπ – 55% άριστες), Κιόσης 1 (1/1 επ), Κοντοστάθης