Νίκη με γκολ του «Παπ» η Λεβερκούζεν (videos)

Με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να μπαίνει αλλαγή στο 56’ και ανοίγει το σκορ στο 73’, η Λεβερκούζεν νίκησε με 3-0 εκτός έδρας τη Πάντερμπον για την 24η αγωνιστική και έτσι ανέβηκε στην 4η θέση, στο -2 από την 3η Γκλάντμπαχ. «Τεσσάρα» (4-2) η Κολωνία στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης!

Οι «ασπιρίνες» δεν έχασαν για τρίτη σερί αγωνιστική (2-1-0) και πέτυχαν την 2η σερί νίκη. Με τη Πάντερμπον να γνωρίζει την 3η σερί ήττα και μένει 16η με 23 πόντους.
Ο Έλληνας αμυντικός πέρασε αλλαγή στο 56’ αντί του Σπάχιτς και όπως είπαμε σκόραρε στο 73’ με κεφαλιά… Μετά από προσπάθεια του Κάστρο νίκησε τον Κρούσε, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία… Τα άλλα δυο γκολ πέτυχε ο Σον στο 84’ (ξανά από ασίστ του Κάστρο) και στο 90’+4!

Νωρίτερα η Κολωνία, έκανε αποφασιστικό βήμα για την σωτηρία της, καθώς επέστρεψε στις νίκες με το εμφατικό 4-2 εντός κόντρα στην Αϊντραχτ. Ο «τράγος» βρίσκεται πέντε πόντους πάνω από την 16η θέση. Η ομάδα της Φρανκφούρτης έχει τρεις βαθμούς περισσότερους από την Κολωνία. Ο Ντεϊβέρσον στο 29’ πέτυχε το 1-0 και ισοφάρισε ο Μάιερ στο 58’. Οι παίκτες της γηπεδούχου  ήταν καταιγιστικοί στο τελευταίο 20λεπτο και με τους Ρίισε 72′, Οζάκο 79′ και Ούτζα 82′ έφτασαν στο 4-1. Ο Μάιερ απλά μείωσε σε 4-2 με πέναλτι στις καθυστερήσεις…

Αναλυτικά για την 24η αγωνιστική της μπουντεσλίγκα έχουμε:
Παρασκευή
Στουτγκάρδη-Χέρτα Βερολίνου 0-0
Σάββατο
Σάλκε-Χόφενχαϊμ 3-1 (12′ Φουκς, 41′, 53′ Μάιερ/73′ Φόλαντ)
Άουγκσμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 1-0 (63′ Κορ)
Ανόβερο-Μπάγερν Μονάχου 1-3 (25′ Κιγιοτάκε/28′ Αλόνσο, 61′, 72′ Μίλερ)
Φράιμπουργκ-Βέρντερ Βρέμης 0-1 (35′ Ντι Σάντο)
Αμβούργο-Ντόρτμουντ 0-0
Μάιντς-Γκλάντμπαχ 2-2 (73′ Γκάις, 77′ Οκαζάκι/27′, 67′ Ράφαελ)
Κυριακή
Κολωνία-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 4-2 (29’Ντεϊβέρσον, 72′ Ρίισε, 79′ Οζάκο,82′ Ούτζα/58′, 93’πεν. Μάιερ)
Πάντερμπορν-Λεβερκούζεν 0-3 (73′ Παπαδόπουλος, 84′, 93′ Σον)