Με ανατροπή η Νίζνι την Λαμποράλ

Η Νίζνι νίκησε στο Νόβγκοροντ την Λαμποράλ Κούτσα (89-85) με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο και παρέμεινε… ζωντανή στην διεκδίκηση της πρόκρισης στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας από τον Όμιλο F του Top 16, στον οποίο συμμετέχει ο Ολυμπιακός. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, δεν κάλυψαν την διαφορά των 7 πόντων, που είχαν ηττηθεί στον αγώνα του πρώτου γύρου στην Βιτόρια.
Με πρωταγωνιστές τους Τρέι Τόμπκινς, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, την νέα μεταγραφή της ομάδας, Γκαλ Μεκέλ, ο οποίος σκόραρε 20 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ και τον Εβγκένι Μπαμπούριν, που ήταν ο παίκτης «κλειδί» στο τέλος, η ρωσική ομάδα κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να ανατρέψει το εις βάρος της 65-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου, και να φτάσει στην νίκη. Είναι χαρακτηριστικό για την εικόνα της συνάντησης ότι η Νίζνι προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σκορ στον αγώνα, με 76-75, δύο λεπτά πριν το τέλος.
Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-43, 57-65, 89-85.
ΝΙΖΝΙ (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν 12 (2), Μέκελ 20 (1), Παραχούτσκι 13, Ιβλεφ 2, Αντόνοφ 6 (2), Κβοστόφ, Ρότζεστι 14, Κούκσικς, Κριβοσέεφ, Τόμκινς 22 (4).
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Ναβάρο): Ανταμς 10 (2), Τζέιμς 11 (1), Αιβερσον 8, Κοζέρ 13 (2), Σενγκέλια 11 (1), Τίλι, Μπέγκιτς 11, Σαν Εμετέριο, Μπέρτανς 21 (4).