«Όργια» Ίρβινγκ στο Σαν Αντόνιο! (video)

Παραμιλούν οι Η.Π.Α. μετά από το χθεσινό ματς στο Σαν Αντόνιο μεταξύ των Σπερς και των Καβαλίερς. Ο λόγος; Αφενός γιατί οι τυχεροί που το παρακολούθησαν απόλαυσαν το καλύτερο μέχρι στιγμής φετινό παιχνίδι στο NBA και αφετέρου γιατί έγιναν μάρτυρες της… διαστημικής εμφάνισης του Κάιρι Ίρβινγκ. Ο 22χρονος γκαρντ πραγματοποίησε ρεκόρ καριέρας σημειώνοντας 57(!!!) πόντους και οδήγησε την ομάδα του Κλίβελαντ στη νίκη με 128-125 στην παράταση. Εντυπωσιακά ήταν και τα ποσοστά του καθώς πέτυχε 13/25 δίποντα, 7/7 τρίποντα και 10/10 βολές αφήνοντας στη… σκιά το συμπαίκτη του Λεμπρόν Τζέιμς, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 31 πόντους! Για τους ηττημένος κορυφαίοι ήταν οι Πάρκερ και Λέοναρντ με 31 και 24 πόντους αντίστοιχα.
Το ματς ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του και οι δύο ομάδες δεν άφησαν δευτερόλεπτο το… πόδι από το γκάζι. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 64-62 για τους Σπερς και στο δεύτερο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα με μικρή διαφορά. Τρία λεπτά πριν από τη λήξη ο Ίρβινγκ πέτυχε καλάθι και φάουλ αλλά και ένα τρίποντο και μείωσε για τους Καβς στο 110-107. Δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ο Λέοαναρντ αστόχησε στις βολές, ο Ίρβινγκ “πυροβόλησε” ξανά κι έστειλε το ματς στην παράταση. Με ανεβασμένη ψυχολογία οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ, το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος για να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη.
Στα άλλα ματς της βραδιάς, οι Μπακς ηττήθηκαν στην παράταση από τους Πέισερς με 109-103 και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε τον αγώνα με 12 πόντους, ενώ οι Ουίζαρντς επικράτησαν επί των Γκρίζλις των Καλάθη και Κουφού με σκορ 107-87.
Τα αποτελέσματα:
Λος Άντζελες Λέικερς – Νιου Γιορκ Νικς 94-101 (Χιλ 19, Λιν 14, Κλαρκσον 11, Έλιγκτον 11 – Χαρνταγουέι 22, Σβεντ 14, Γκαλογουεϊ 12)
Σαν Αντόνιο Σπερς – Κλίβελαντ Καβαλίερς 125-128 (110-110) (Πάρκερ 31, Λέοναρντ 24, Γκριν 24, Ντάνκαν 18 – Ίρβινγκ 57, Τζέιμς 31, Τόμσον 12)
Γιούτα Τζαζ – Χιούστον Ρόκετς 109-91 (Χεϊγουορντ 29, Χουντ 20, Γκόρμπερτ 19 – Μπριούερ 25, Χάρντεν 15)
Ιντιάνα Πέισερς – Μιλγουόκι Μπακς 109-103 (96-96) (Στάκεϊ 25, Σκόλα 17, Χιλ 17 – Κάρτερ-Γουίλιαμς 28, Ιλιασόβα 19, Μιντλετον 18)
Ουάσιγκτον Ουίζαρντς – Μέμφις Γκριζλς 107-87 (Γκορτατ 22, Γουολ 21, Πιρς 17 – Στόουκς 13, Γκριν 13)