Αγωνιστική… των φαβορί!

Χωρίς απώλειες συνέχισαν την πορεία τους στους δύο ομίλους της Football League οι ομάδες που βρίσκονται στα… υψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Στο Νότο η Παναχαϊκή μετέτρεψε σε περίπατο την αναμέτρηση κόντρα στον Άλιμο επικρατώντας στην Πάτρα με 3-0. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 35′ ο Στεργίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και πέντε λεπτά αργότερα ο Μπαλού “έγραψε” το 2-0. Η Παναχαϊκή ήταν ανώτερη και στο δεύτερο μέρος και στο 55′ πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Κυβελίδη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Με αυτό το τρίποντο οι πατρινοί επέστρεψαν στην 2η θέση της βαθμολογίας, όπου συγκατοικούν με τον Απόλλωνα Σμύρνης στους 44 βαθμούς.
Νίκη και για τα Χανιά επί του Ηρακλή Ψαχνών. Οι κρητικοί επικράτησαν στο “σπίτι” τους με 3-0 και “σκαρφάλωσαν” στην 4η θέση με 35 βαθμούς. Στο 42′ ο Οικονομόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα ενώ στο 74′ ο Κοντέων αστόχησε από τα έντεκα βήματα. Τελικά, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Καραγιάννη στο 87′ “σφραγίζοντας” την πολύτιμη νίκη και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εσόνο ολοκληρωσε τον “χορό” των γκολ για την ομάδα του.
Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του Βορείου Ομίλου εδραιώθηκε ο Ολυμπιακός Βόλου. Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο στο ματς κόντρα στον Αιγινιακό κι έφτασε στους 39 βαθμούς. Το σκορ για τους “ερυθρόλευκους” άνοιξε στο 35′ ο Μπαλντοβαλίεφ και στο 84′ ο Μπιτάνγκ “έγραψε” το τελικό 2-0. Σπουδαίο “διπλό” πανηγύρισε η Λάρισα, η οποία επικράτησε με 1-0 επί του Φωκικού στην Άμφισσα με το γκολ του Ελιομάρ στο 52′ και επέστρεψε στην 4η θέση προσπερνώντας την Ζάκυνθο.
Το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής
ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Σάββατο 14/3 Απόλλων Σμύρνης-Αχαρναϊκός 1-0 (14’ Σουάνης)
Κυριακή 15/3 Επισκοπή-Καλλιθέα 1-1 (2′ Μποτωνάκης – 32′ πεν. Μασάδο)Παναχαϊκή-Άλιμος 3-0 (35′ Στεργίδης, 40′ Μπαλού, 55′ Κυβελίδης)Χανιά-Ηρακλής Ψαχνών 3-0 (42′ Οικονομόπουλος, 87′ Καραγιάννης, 90’+2′ Εσόνο)Φωστήρας- ΑΕΚ (18:00)
Ερμιονίδα-Πανηλειακός 3-0 (α.α)
Ρεπό: Παναιγιάλειος
ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Παρασκευή 13/3 Ζάκυνθος-Ηρακλής 1-1 (59’ Κρολ – 52’ Πουρτουλίδης) Τύρναβος-Λαμία
Κυριακή 15/3Ολυμπιακός Βόλου-Αιγινιακός 2-0 (35′ Μπαλντοβαλίεφ, 84′ Μπιτάνγκ)Αναγέννηση Καρδίτσας-Απόλλων 1926 0-1 (61′ Βαγγελόπουλος)Εθνικός Σερρών-Αγροτικός Αστέρας 0-2 (27′ Καπίας)Φωκικός-Λάρισα 0-1 (52′ Ελιομάρ)
Ρεπό: Πιερικός