Δεν χάνει ο Ηρακλής…

Πεισματικά αρνείται να χάσει ο Ηρακλής στο φετινό πρωτάθλημα της Football League. Ο “Γηραιός” βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ από τη Λαμία στο ντέρμπι του Βορείου Ομίλου όμως, κατάφερε να ισοφαρίσει και να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Φθιώτιδα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 14′ με τον Ντελέκο και έξι λεπτά αργότερα έχασαν τεράστια ευκαιρία για το 2-0 όταν ο Πέρεζ εκτέλεσε φάουλ, ο Νεόφυτος βρήκε την μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι της εστίας του Χουάντερσον. Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου αφυπνίστηκαν και απείλησαν δις σε διάστημα ενός λεπτού με τον Λουκίνα.
Στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής πήρε τον έλεγχο και ουσιαστικά στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε στην επανάληψη, έφερε το ματς στα ίσια. Στο 69′ και μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Λαμίας, ο Λουκίνας εκμεταλλεύτηκε τη λάθος απομάκρυνση των αμυντικών και από το ύψος της μικρής περιοχής ισοφάρισε σε 1-1. Στα λεπτά που ακολούθησαν οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να γίνουν εκ νέου απειλητικές και το ισόπαλο σκορ παρέμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Η βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων δεν άλλαξε και ο “Γηραιός” διατήρησε το +11 από την αποψινή αντίπαλό του, μένοντας πάντως χωρίς νίκη για δεύτερη σερί αγωνιστική.
Το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής:
ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τετάρτη 18/3Αχαρναϊκός-Χανιά 0-0Καλλιθέα – Ερμιονίδα 0-0Άλιμος – Επισκοπή 0-0Παναχαϊκή – Παναιγιάλειος 0-0
Πέμπτη 19/318:00 Ηρακλής Ψαχνών – ΑΕΚ
Πανηλειακός – Φωστήρας 0-3 (α.α.)
Βαθμολογία1. ΑΕΚ 562. ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 453. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 444. ΧΑΝΙΑ 365. ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 336. ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ 327. ΑΧΑΡΝΑΙΚΟΣ 318. ΚΑΛΛΙΘΕΑ 279. ΕΠΙΣΚΟΠΗ 2210. ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ 1911. ΑΛΙΜΟΣ 1812. ΦΩΣΤΗΡΑΣ 1513. ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 4
Η επόμενη αγωνιστική (24η)
ΑΕΚ-Πανηλειακός (δεν ορίζεται)
Κυριακή 22/3Φωστήρας-Καλλιθέα (15:00)
Δευτέρα 23/3Επισκοπή-Παναιγιάλειος (14:45) Αχαρναϊκός-Ηρακλής Ψαχνών (15:00) Ερμιονίδα-Άλιμος (15:00) Απόλλων Σμύρνης-Παναχαϊκή (18:00)
Ρεπό: Χανιά
ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Τετάρτη 18/3Αιγινιακός – Τύρναβος 0-0Απόλλων 1926 – Ζάκυνθος 5-0Λάρισα – Εθνικός Σερρών 4-0Φωκικός – Πιερικός 0-2Λαμία – Ηρακλής 1-1
Πέμπτη 19/3Αγροτικός Αστέρας – Αναγέννηση Καρδίτσας
Βαθμολογία1. ΗΡΑΚΛΗΣ 532. ΛΑΜΙΑ 423. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 394. Α.Ε.ΛΑΡΙΣΑ 395. ΖΑΚΥΝΘΟΣ 356. ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ 277. ΠΙΕΡΙΚΟΣ 278. ΤΥΡΝΑΒΟΣ 269. ΑΠΟΛΛΩΝ 1926 2510. ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 2411. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 2012. ΕΘΝ.ΓΑΖΩΡΟΥ 1213. ΦΩΚΙΚΟΣ 9
Κυριακή 22/3 (15:00) Αιγινιακός-Λαμία Ολυμπιακός Βόλου-Φωκικός Εθνικός Σερρών-Πιερικός Αναγέννηση Καρδίτσας-Λάρισα (16:00) Ηρακλής-Απόλλων 1926 (16:00)
Δευτέρα 23/3 Ζάκυνθος-Αγροτικός Αστέρας (15:00)
Ρεπό: Τύρναβος