Γλίτωσε την… αυτοκτονία!

Νίκη θρίλερ πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο Αμπντί Ιπεκτσί επί της Γαλατάσαραϊ (86-84) και… γλίτωσε την αυτοκτονία απέναντι στην αποδεκατισμένη τουρκική ομάδα, την οποία κοουτσάρισε ο συνεργάτης του Εργκίν Αταμάν και όχι ο ίδιος ο προπονητής της Γαλατά.
Οι «πράσινοι» δεν είχαν συνέπεια στην άμυνα με συνέπεια να κάνουν τα εύκολα δύσκολα πριν την καθοριστική για την πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο την Άλμπα της επόμενης αγωνιστικής.
Ο Παναθηναϊκός άρχισε πολύ καλά τον αγώνα με ενέργεια στην άμυνα και ισορροπία στην επίθεση και με δύο σερί τρίποντα του Δημήτρη Διαμαντίδη προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (18-9) στο 6’. Με νέο τρίποντο, αυτή την φορά από τον Βλάντο Γιάνκοβιτς οι «πράσινοι» ξέφυγαν πάλι με 8 (23-15) 37’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.
Ο Παναθηναϊκός νόμισε ότι θα έχει εύκολο βράδυ, αλλά η Γαλατά με σερί 11-0 μέσα σε ενάμιση λεπτό με τρίποντο και γκολ φάουλ του Ζόραν Έρτσεγκ και τρίποντο του Βλάντιμιρ Μίτσοβ, προσπέρασε με 27-25 λίγο μετά το 12’ και έδωσε νέα τροπή στην αναμέτρηση. Οι «πράσινοι» πέτυχαν καλάθι (με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη) μετά από 3’ και 30’’ χωρίς σκορ και ισοφάρισαν σε 27-27 στο 14’. Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Μαυροκεφαλίδη και τρίποντο του Γιάνις Μπλουμς, ξέφυγε με 5 (34-29) μετά το 15’, αλλά δεν ήταν συνεπής στην άμυνα και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με ισχνό προβάδισμα των «πρασίνων» (40-38).
Οι «πράσινοι» μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο σερί τρίποντα του Γκιστ, ξέφυγαν για πρώτη φορά στην συνάντηση με διψήφια διαφορά πόντων (51-41) λίγο πριν το 23’. Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, χαλάρωσε πάλι στην άμυνα και οι γηπεδούχοι με πέντε σερί πόντους του Μίτσοβ πλησίασαν στον πόντο (55-54) με 2’ και 15’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Με τρίποντο του Έρτσεγκ και καλάθι του Πάτρικ Γιάνγκ, που ήταν εξαιρετικός μέσα στην ρακέτα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η Γαλατά προσπέρασε με 59-57 με περίπου ένα λεπτό να απομένει για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.
Στο +11 4′ πριν την λήξη αλλά στο τέλος έπαιξε με την φωτιά
Με πέντε σερί τρίποντα (δύο από τους Γιάνκοβιτς, Γιάνις Μπλουμς και ένα από τον Γκιστ) απέναντι στην άμυνα ζώνης των γηπεδούχων, καλάθι του Εστέμπαν Μπατίστα και επιμέρους σκορ 17-4, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 11 (78-67) με 4’ και 2’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης, αλλά ο αγώνας δεν είχε τελειώσει ακόμη…
Με πρωταγωνιστή τον Γιάνγκ και επιμέρους σκορ 14-6, η Γαλατά πλησίασε στους τρεις (84-81) 1’ και 9’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Ο Διαμαντίδης αστόχησε δύο φορές και ο Μπατίστα μια, σε τρεις συνεχόμενες επιθέσεις του Παναθηναϊκού και ο Μίτσοβ με δύο βολές έφερε την Γαλατά σε απόσταση ενός πόντου (84-83) με 15’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Ο Διαμαντίδης ευστόχησε μόνο στην μια βολή (85-83) 13’’ πριν την λήξη της συνάντησης και το ίδιο έκανε ο Γιάνγκ (85-84) με 12’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.
Και ο Γκιστ ευστόχησε μόνο στην μια βολή (86-84) 10’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης, αλλά στα 8’’ ο Κάρτερ αστόχησε και στα δύο σουτ από την «γραμμή της φιλανθρωπίας», ο Μπλουμς κέρδισε το ριμπάουντ και ο Παναθηναϊκός κράτησε την νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 16-23, 38-40, 59-59, 84-86
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Έργκιν Αταμάν): Κάρτερ 10 (1), Γιανγκ 24, Μίτσοβ 17 (1), Έρτσεγκ 19 (2), Γκονλούμ 2, Πότσιους 7 (1), Αρσλάν 5 (1)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ, Μποχωρίδης 5, Γιάνκοβιτς 13 (3), Φώτσης 2, Νέλσον 2, Παππάς 4, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 11 (3), Γκιστ 14 (3), Μπατίστα 14, Μπλουμς 9 (3), Λαουάλ 2