Κρητικά «χαστούκια» και… δώρο στην ΑΕΚ!

Παναχαϊκή και Απόλλων Σμύρνης βρήκαν τον… κρητικό δάσκαλό τους από Χανιά και Επισκοπή αντίστοιχα και είδαν την ΑΕΚ να αυξάνει τη διαφορά μία αγωνιστική πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος στο Νότιο Όμιλο της Football League. Η ομάδα της Πάτρας ηττήθηκε εντός έδρας από τα Χανιά με σκορ 2-1 στην αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική και παρέμεινε στους 46 βαθμούς ενώ η “Ελαφρά Ταξιαρχία” υπέστη “βαριά” ήττα από την Επισκοπή στην Κρήτη με 3-1 και… πρόσφερε έναν επιπλέον βαθμό στην “Ένωση” στα playoffs καθώς η μεταξύ τους διαφορά αυξήθηκε στους 17 βαθμούς.
Στην Πάτρα τα Χανιά προηγήθηκαν με τον Κοντέων 28′ όμως, οι γηπεδούχοι απάντησαν και οκτώ λεπτά αργότερα ισοφάρισαν με τον Μαρουκάκη. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου του προβάδισμα όταν στο 56′ ο Καραγιάννης “έγραψε” το 2-1 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η Παναχαϊκή ολοκλήρωσε το ματς με 9 παίκτες καθώς στο 90′ αποβλήθηκε ο Χούσα και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κάργας. Με αυτό το “τρίποντο” η ομάδα της Κρήτης “σκαρφάλωσε” στην 4η θέση της βαθμολογίας με 39 βαθμούς αφού εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα της Ερμιονίδας με 3-0 από τον Παναιγιάλειο.
Την ίδια ώρα ο Απόλλων Σμύρνης έπεφτε θύμα των… άγριων διαθέσεων της Επισκοπής στην Κρήτη. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Νικόλτση στο 32′ και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα πέτυχαν και δεύτερο γκολ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιγιαφάνε. Οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη αντέδρασαν και οκτώ λεπτά αργότερα μπήκαν ξανά στο ματς όταν ο Ανγκούλο μείωσε σε 2-1 όμως, η χαρά τους κράτησε μέχρι το 77′ αφού ο Βιτώρος έδωσε και πάλι “αέρα” δύο τερμάτων στην ομάδα του διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.
Ο Άλιμος επικράτησε με 2-0 στην έδρα του επί του Φωστήρα και πλέον ελπίζει σε θαύμα για την αποφυγή του υποβιβασμού και τη συμμετοχή στα play out.
Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής στο Νότιο Όμιλο
Κυριακή 29/3Παναχαϊκή-Χανιά 1-2 (36′ Μαρουκάκης – 28′ Κοντέων, 56′ Καραγιάννης)Καλλιθέα-ΑΕΚ 0-2 (31′ Ντούνης, 48′ Κρισάντους)Άλιμος-Φωστήρας 2-0 (18′ Ιωάννου, 71′ Μπεριέξ)Παναιγιάλειος-Ερμιονίδα 3-0 (38′ Ιωάννου, 53′ Φουρτάδο, 90′ Ουρτάδο)Επισκοπή-Απόλλων Σμύρνης 3-1 (36′ Νικόλτσης, 60′ πεν. Βιγιαφάνε, 77′ Βιτώρος – 68′ Ανγκούλο)Ηρακλής Ψαχνών – Πανηλειακός 0-3 (α.α.)
Η βαθμολογία1. ΑΕΚ 622. ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ 463. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 454. ΧΑΝΙΑ 395. ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 376. ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ 357. ΑΧΑΡΝΑΙΚΟΣ 328. ΚΑΛΛΙΘΕΑ 309. ΕΠΙΣΚΟΠΗ 2610. ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ 2311. ΑΛΙΜΟΣ 2112. ΦΩΣΤΗΡΑΣ 1513. ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 4
Η επόμενη αγωνιστική (26η)Πανηλειακός-Καλλιθέα (δεν ορίζεται) Αχαρναϊκός-Παναχαϊκή ΑΕΚ-Άλιμος Χανιά-Επισκοπή Φωστήρας-Παναιγιάλειος Ερμιονίδα-Απόλλων ΣμύρνηςΡεπό: Ηρακλής Ψαχνών