Δακρυγόνα, πυροβολισμοί και διακοπή στην Αργεντινή

Τα ξημερώματα γράφτηκε μία ακόμη μαύρη σελίδα στην ιστορία του αργεντίνικου ποδοσφαίρου,  καθώς διακόπηκε στο 30ο λεπτό το Αρσεναλ Σαραντί – Αλντοσίβι (νικούσε η φιλοξενούμενη 1-0) λόγω επεισοδίων έξω από το γήπεδο «Χούλιο Γκροντόνα».
Στο 21ο λεπτό άρχισε να αδειάζει με γοργούς ρυθμούς η εξέδρα των φανατικών οπαδών της Σαραντί. Ακολούθησαν τα επεισόδια σε παρακείμενο δρόμο έξω από το γήπεδο. Η αστυνομία αναγκάστηκε να ρίξει δακρυγόνα και πυροβολισμούς με σφαίρες από καουτσούκ προκειμένου να επιβάλει την τάξη. Τα παραπάνω, οδήγησαν τον ρέφερι, Αρίελ Πένελ, στην προσωρινή διακοπή του αγώνα. Ακολούθως, υπήρξε επικοινωνία με τον διοικητή της αστυνομίας που του δήλωσε αδυναμία διασφάλισης της ομαλής διεξαγωγής του ματς. Επειτα από δέκα λεπτά το παιχνίδι διακόπηκε οριστικά.
Αιτία των επεισοδίων φημολογείται ότι ήταν η σύλληψη του αρχηγού των φανατικών οπαδών της Σαραντί με το ψευδώνυμο «ο Ουρουγουανός» και αφορμή η προσπάθεια ενός εξ αυτών να κλέψει ένα αστυνομικό όχημα.
Το αποτέλεσμα αυτών ήταν ένα καμένο περιπολικό και ένας τραυματίας ο οποίος μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο.