Έστειλε μήνυμα για τον ημιτελικό!

Απολαυστικός ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-2 του ΠΑΟΚ στην Πυλαία και έστειλε το μήνυμα στον δικέφαλο ενόψει πλέι οφ. Σώθηκε ο Άρης, στα πλέι άουτ η ΑΕΚ.
Με μεγάλους κερδισμένους τον Φοίνικα και τον Παναθηναϊκό ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος βόλει, καθώς εξασφάλισαν την παρουσία τους στην τετράδα ενόψει πλέι οφ.
Μεγάλο ματς στην Πυλαία με τον Παναθηναϊκό να παίρνει αρχικά τα δύο σετ που χρειαζόταν για την τετράδα και εν τέλει το ματς με 3-2. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κοίταξαν στα μάτια τον φορμαρισμένο και πρώτο δικέφαλο και κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη στο κλείσιμο της κανονικής περιόδου. Μάλιστα το συγκεκριμένο ζευγάρι θα κοντραριστεί στον ημιτελικό των πλέι οφ. Ο έτερος ημιτελικός θα είναι το Ολυμπιακός-Φοινικάς.
Όσον αφορά στην ουρά ο Άρης χαμογέλασε τελευταίος. Με το 3-0 απέναντι στον αδιάφορο Παμβοχαϊκό απέφυγε τα πλέι άουτ, καθώς, την ίδια ώρα, ΜΕΝΤ και Λαμία ηττήθηκαν από Κηφισιά και Ολυμπιακό αντίστοιχα.
Τα συγκεκριμένα αποτελέσματα ευνόησαν και την ΑΕΚ, η οποία γλίτωσε προς το παρόν τον υποβιβασμό και θα παλέψει στα πλέι άουτ για την παραμονή στην πρώτη κατηγορία. Η Ένωση επιβλήθηκε με 3-2 της Ορεστιάδας και έχει άλλη μία ευκαιρία…