Τελικό με Σάντσες η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ… έκλεισε θέση στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, καθώς στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης στο «Γουέμπλεϊ» νίκησε με 2-1 στην παράταση (1-1 κανονική διάρκεια) τη μαχητική Ρέντινγκ (παίζει στη Τσάμμπιονσιπ), με μεγάλο πρωταγωνιστική τον Αλέξις Σάντσες, ο οποίος πέτυχε και τα δυο γκολ…

Η Άρσεναλ προηγήθηκε σε καθοριστικό σημείο, καθώς στο 40’ ο Χιλιανός άσος σκόραρε και πέτυχε το 1-0.  Στο 54′ ΜακΚλίρι σημείωσε το 1-1 για την Ρέντινγκ. Ο 28άχρονος άσος πέτυχε ιστορικό γκολ, το πρώτο της Ρεντίνγκ σε ημιτελικό του Κυπέλλου, Ο Σέζνι έχει πάντως ευθύνη στο γκολ, ενώ η Ρέντινγκ διαμαρτυρήθηκε λίγο αργότερα και για ένα πέναλτι.

Ο Ράσμεϊ ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 84’, καθώς είχε δοκάρι και έτσι το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι και την ολοκλήρωση του 90λεπτου…

Στην παράταση, αυτός που… λύτρωσε την Άρσεναλ ήταν ο Αλέξις Σάντσες ο οποίος σκόραρε στο 105’ +1 (καθυστερήσεις πρώτου ημιχρόνου)! Σ΄αυτή τη φάση μοιραίος για την ομάδα του στάθηκε ο Φεντερίτσι, καθώς ο τερματοφύλακας της Ρέντινγκ… έχασε τη μπάλα μέσα από την αγκαλιά του, αυτή πέρασε κάτω από τα πόδια και εν συνεχεία βρέθηκε μέσα από την γραμμή τέρματος!

Οι συνθέσεις
ΡΕΝΤΙΝΓΚ: Φεντερίτσι, Γκάντερ, Χέκτορ, Πιρς, Ομπίτα, Γουίλιαμς, Τσαλόμπα (105′ Τσαλόμπα), ΜακΚλίρι, Ρόμπσον-Κάνου (90′ Καρατζάν), Μάκι, Πογκρεμπνιάκ (111′ Αγιεγκμπένι).
ΑΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Ντεμπουσί, Μέρτεζακερ (63′ Γκαμπριέλ Παουλίστα), Κοσιελνί, Γκιμπς, Κοκελέν (101′ Γουόλκοτ), Καθόρλα, Ράμσεϊ, Μεσούτ Εζίλ, Αλέξις Σάντσες, Γουέλμπεκ (72′ Ζιρού).

Αναλυτικά στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας έχουμε:
Σάββατο
Ρέντινγκ – Άρσεναλ 1-2 παρ. 1-1 κ.δ. (54′ ΜακΚλίρι / 39′ 105’+1 Αλέξις Σάντσες)
Κυριακή
Άστον Βίλα – Λίβερπουλ (17:00)

****Η Άρσεναλ θα παίξει για 19η φορά στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας. Αριθμός ρεκόρ, αφού 18 έχει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» έχουν και 11 τρόπαια, όσα και οι «κανονιέρηδες». Η Άρσεναλ εάν τελικά κατακτήσει το Κύπελλο θα είναι η πρώτη στη σχετική λίστα με 12. Από την άλλη, αυτή ήταν η δεύτερη φορά που η Ρέντινγκ έπαιξε ημιτελικό του Κυπέλλου Αγγλίας. Στην πρώτη, το 1927, είχε χάσει με 0-3 από την Κάρντιφ στο «Μολινό»…