«Ζωντανός» στη Νέα Σμύρνη ο Πανελευσινιακός

Ο Πανελευσινιακός διατήρησε τις μαθηματικές ελπίδες που έχει για να παραμείνει στην Basket League μετά τη νίκη του στη Νέα Σμύρνη επί του υποβιβασμένου Πανιωνίου με 95-94, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής.
Η ομάδα της Ελευσίνας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να “χτίσει” διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, το τέλος του οποίου τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 27-18. Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στη συνέχεια με το ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους στο +8 (47-39).
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος ανέβασε στροφές και παρά το γεγονός ότι στο 30′ βρισκόταν ακόμη στο -7 (70-63), στο τέλος κατάφερε να κάνει ντέρμπι το παιχνίδι. Τελικά ο Πανελευσινιακός πήρε τη νίκη με 95-94 με φόλοου του άλλοτε κυανέρυθρου Στέλιου Ιωάννου στα 0,9’’ πριν το τέλος.
Κορυφαίος για τους νικητές ο Μάρκοβιτς με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από πλευράς Πανιωνίου, ο Κόλεμαν με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ συμπεριλήφθηκε στους διακριθέντες του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 18-27, 39-47, 63-70, 94-95
Πανιώνιος (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 17 (9 ασίστ), Βεργίνης 11, Σίχεϊ 4, Σπυρόπουλος 9, Στρναντ 3, Οικονομόπουλος, Μπιλλής, Σταμάτης 11, Κόλεμαν 23 (9 ριμπ.), Ταμπς 16.
Πανελευσινιακός (Κουστένης): Μίτροβιτς 15, Τσακαλέρης 1, Λούμπι 16 (13 ριμπ.), Αθανασούλας, Μάρκοβιτς 26 (10 ριμπ.), Δορκοφίκης, Ιωάννου 13, Τζόνσον, Οφοέγκμπου 6, Αβραμίδης 2, Σίμπσον 11.