Καθάρισε… από το πρώτο η Άρσεναλ (video)

Η Άρσεναλ… καθάρισε από το πρώτο μέρος τον αγώνα με την Χαλ εκτός έδρας καθώς νίκησε με 3-1 για την 35η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ και είναι ξανά ισόβαθμη με την Μάντσεστερ Σίτι στην 2η θέση, έχοντας και έναν παιχνίδι λιγότερο… Δυο γκολ πέτυχε ο Αλέξις Σάντσες!

Οι «κανονιέρηδες» συνέχισαν το αήττητο σερί που έχουν… χτίσει και επέστρεψαν στις νίκες. Πέτυχαν μάλιστα το 5ο σερί «τρίποντο εκτός έδρας… Οι «τίγρεις» έμειναν στο +1 από την ζώνη υποβιβασμού και έχασαν μετά από δυο σερί νίκες.

Όπως είπαε η φιλοξενούμενη… καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο! Ο Σάντσες στο 28’ στάθηκε τυχερός καθώς το φάουλ που εκτέλεσε κόντραρε για να καταλήξει στα δίχτυα του Χάρπερ. Τυχερός ήταν και ο Ράμσεϊ στο 33’, καθώς έκανε το 2-0 όταν και το δικό του σουτ κόντραρε και κατέλυσε  στα δίχτυα.
Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Σάντσες αφού ξεπέρασε και τον Χάρπερ έκανε το 3-0. Η Χαλ μείωσε στο 56’ με κεφαλιά του Κουίν.

Οι συνθέσεις
ΧΑΛ: Χάρπερ, Τσέστερ, Ντόουσον, ΜακΣέιν, Ελ – Μοχαμάντι, Λίβερμορ (46’ Μέιλερ), Χάντλστοουν, Κουίν (81’ Γέλαβιτς), Μπράντι, Εντόι, Αλούκο (65’ Ρόμπερτσον).
ΑΡΣΕΝΑΛ: Οσπίνα, Μπεγιερίν, Μερτεσάκερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Καθόρλα, Κοκελέν, Ράμσεϊ (68’ Γουίλσιρ), Οζίλ, Σάντσες, Ζιρού (86’ Γουόλκοτ).

Αναλυτικά για την 35η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ έχουμε:
Σάββατο
Λέστερ – Νιούκαστλ 3-0 (1′, 48′ πέν. Ουγιόα, 17′ Μόργκαν)
Άστον Βίλα – Έβερτον 3-2 (10′, 45′ Μπεντέκε, 64′ Κλέβερλι / 59′ πέν. Λουκακού, 90’+2 Τζαγκιέλκα)
Λίβερπουλ – ΚΠΡ 2-1 (19′ Κοουτίνιο, 87′ Τζέραρντ / 73′ Φερ)
Σάντερλαντ – Σαουθάμπτον 2-1 (21′ πέν. και 55′ πέν. Τζόρντι Γκόμεθ / 22′ Μανέ)
Σουόνσι – Στόουκ 2-0 (76′ Χέφερσον Μοντέρο, 92′ Κι Σουνγκ-Γιόνγκ)
Γουέστ Χαμ – Μπέρνλι 1-0 (24′ πέν. Νομπλ)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Μπρομ 0-1 (63′ Γιόνας Όλσον)